Целулитот е нецелосно излачување на ток-сините и масните наслаги на сврзното ткиво, најчесто во пределот на нозете, бутовите, стомакот и рацете. Акумулацијата на ток-сини го спречува нормалниот проток на к-рв и лимфа во организмот.

Ваквите промени се видливи (без или со притиснување на кожата) како згрутчувања, дифузни перничиња или ограничени јазли. Настануваат поради вишок масно ткиво, ослабено сврзно ткиво, нару.шена циркуларција и размена на материи, губење на еластичноста на кожата, како и од задржување на вода во ткивата.

Овие причини се тесно поврзани со животниот стил (лошата исхрана и седечкиот стил на живот), но и со хормонските промени. Други ризик фактори за целулитот се исто така: неконтролираниот с трес, пушењето, некои автоимуни заболувања, дијабет итн.

Дерматолозите разликуваат 4 фази на целулит

Фаза 1 – Прецелитис. Во оваа фаза нема видливи знаци на кожата. Сè започнува со забавување на протокот на кр-вта во капиларите, разредување на вените, што влијае врз циркулацијата на течностите во лимфниот систем.

Фаза 2 – Иницијализација на целулитот. Во втората фаза, ток-сините почнуваат да се акумулираат, што доведува до отекување на ткивата и намалување на еластичноста на кожата во погодената област. Промените се видливи само кога кожата е збрчкана или за време на напнатост во мускулите, во форма на ”кора од портокал.“

Фаза 3 – Микронодули. Масните клетки се лепат како гроздови, а еластичните прегради на масното ткиво стануваат тврди како лузни. Изгледот на внатрешни дупчиња или кора од портокал станува лесно видлив во која било положба на кожата.

Фаза 4 – Макронодули. Се јавува лимфна конгестија и се забележува едем (оток) во ткивата, циркулацијата е екстремно слаба. Целулитот е веќе видлив без дополнителна манипулација со кожата создавајќи визуелна и ментална непријатност.

Природни третмани за целулит: Насочете се кон здрава исхрана

Истражувањата покажуваат дека трајното намалување на вишокот телесни масти преку практикувањето на она што се подразбира под здравата исхрана и животен стил, во огромна мера помага да се намали и превенира целулитот. Најпогодна храна за намалување и превенција на целулитот:

Ленено семе – одлична храна за здравјето на кожата и за намалување на килограмите. Лененото семе помага и за нормализирање на естрогенот и подобра продукција на колаген.

Користете млака вода при туширање, а на крајот завршете со поливање на телото со млаз ладна вода. Користете тврди четки со дебели влакна. При туширање потребно е да се триете со тврди четки со дебели влакна кои ќе ја подобрат циркулацијата и ќе го подобрат текот на кр-вта и лимфата.

Пијте доволно вода и избегнувајте препроцесирани производи – Водата има повеќенаменски благодети. Потребно е да се пие многу вода во текот на денот за да останете свежи и хидрирани.

Многу е важно да се пие доволно вода, да се избегнуваат препроцесираните производи богати со шеќер, заситени маснотии и сол. Не само што ваквата храна е полна со празни калории и ќе придонесе за зголемување на масните наслаги, туку шеќерот предизвикува и задржување на течностите во ткивата (исто како и солта) и воспалителни процеси. Сето ова значително го зголемува ризикот за појавување на целулит.

Лушпа од бршлен против целулит

Користете бршлен, растение кое цвета дури во пролет, за да подготвите лек против целулит. Земете 300 г од растението и варете го во 1,5 л вода. Лушпата се добива со варење на смесата на многу тивок оган околу два часа. Во вид на компреса се нанесува на местата каде што има целулит.

Можете да го направите навечер пред спиење, но најдобрите ефекти ги добивате доколку ја промените лушпата во одредено време. Потребно е да се менува на еден до два часа. Последните компреси оставете ги да делуваат преку ноќ.
За максимална ефикасност, повторете го дејството трипати неделно, а резултатите ќе бидат видливи за 3-4 недели.

Dennis van Zuijlekom / Flickr.com

ПРИРОДНО АНТИЦЕЛУЛИТНО МАСЛО СО МЕД

Од мешавина од неколку лажички мед и 100 мл маслиново масло можете да подготвите многу ефикасно природно антицелулитно масло. Масирајте ги областите погодени од целулит колку што е можно почесто за максимална ефикасност.