ЛЕК ЗА СИТЕ ЖЕНСКИ БОЛЕСТИ: Затоа ја сметаат за женска билка

Посебна билка која ги лекува сите против женски болести. Ајдучката трева или како што народот уште ја нарекува – столисник, е природен лек за многу болести.

Ајдучката трева особено се смета за женско растение затоа што ги лекува речиси сите женски проблеми, и од тие причини кај луѓето може да се сретне изреката „голем број проблемите жените не би ги имале доколку навремено посегнале по столисникот“.

Ајдучката трева расте на речиси секоја ливада и лесно можете да ја препознаете. Во соебе не содржи никакви опас.ни состојки, не создава за.висност и може да се користи секој ден. Има ароматичен и многу пријатен мирис, а стеблото може да нарасне и до 30-80 см.

Цвета од почетокот на јуни до доцна есен, додека да се појават првите мразови. Лековити делови на растението се листовите и расцветаните цветни главици, со тоа што столисникот се користи и за правење масло, а за таа цел се користат ливчињата заедно со гранчињата каде сè уште не расцветале цветовите.

ЧАЕВИ ОД АЈДУЧКА ТРЕВА

Чаевите од ајдучка трева се приготвуваат за лекување на јајници, за сла-беење и за разни тегоби со желудникот. За подготвка се користи сува билка, надземниот дел. Една лажица сува билка се прелива со 2 литри врела вода.

Се остава поклопено да отстои 15 минути до половина час, по што се процедува. најдобро е да се пие трипати дневно пред оброк, а најголем ефект има кога се пие на гладен стомак.

АЈДУЧКА ТРЕВА КАКО ЛЕК

Ајдучката трева се користи како природен лек за бел сек-рет што често се јавува кај жените, како и за воспаление на јајници.

РЕЦЕПТ: Земете 40 г лист и цвет од ајдучка трева, 40 г камилоица, 10 г жалфија и 10 г лист од коприва. Потоа, 4 големи лажици од оваа мешавина се преливаат со 1 литар зовриена вода.

Се остава поклопено да отстои најмалку 10 минути, а потоа се процедува низ чиста ленена крпа или газа. кога ќе се олади до температура на телото, со овој чај жената се испира внатрешно со иригатор или ш приц.

Специјален чај за третман на женски болести:

РЕЦЕПТ: Се прави мешавина од 25 г цвет и лист од ајдучка трева, 25 г ива трева, 25 г подабиче, 25 г камилица, 25 г жалфија, 25 г див мајоран и 25 г бела коприва. Од мешавината се земаат 3 големи лажици и се преливаат со 1 литар зовриена вода. Се остава поклопено да отстои преку цела ноќ, а потоа се процедува и се пие во текот на целиот ден наместо вода.

АЈДУЧКА ТРЕВА ПРОТИВ ВНАТРЕШНО КР ВАВЕЊЕ

Делува против искашлување на к-рв и против хемороиди. Се прави екстракт од 10-30 г столисник и се пие десет дена, трипати дневно.

АЈДУЧКА ТРЕВА ПРОТИВ ЖОЛЧНИ КАМЕЊА

Земете 25 г лист и цвет од ајдучка трева, 25 г росопас, 25 г смиљ, 25 г анасон, 25 г нане и 25 г плод од сена. Една голема лажица од оваа мешавина се прелива со 200 мл зовриена вода, се поклопува и после 2-3 часа се процедува. Се пие трипати дневно после јадење.

Уште еден ефикасен начин за лекување на камен во жолчка е мешавина од ајдучка трева и канатарионово масло. Како што е познато, канатрионовото масло е исто така, еден од најдобрите природни лекови.

Ајдучката трева е исто така, погодна и за следните болести: р ак на матката (нема ограничен доза, пиете чај колку што можете, наместо вода); воспаление на јајници, бел ваги-нален секрет, често мокрење, миоми, симптоми од менопауза, изостанок на месечен циклус, вртоглавица, мач.нина, мигрена.

Сите наведени билки од рецептите можете да ги набавите од билна аптека, а препаратите можете и сами да си ги направите.

Претходна статијаПриродно антицелулитно масло со мед и маслиново масло, помага и во најтешката фаза на целулит
Следна статијаКрофни меки како памук, толку е добро тестото што расте како лудо, а се подготвуваат за кратко време