Природниот начин за јакнење на лигаментите и тетивите на колената може да го подобри квалитетот на животот.

Колената се еден од најважните зглобови во човековото тело, одговорна за негово правилно држење. Тие ги поддржуваат сите движења на нозете при одење, скокање, трчање и стоење.

Колената трпат бројни повреди и затоа ослабуваат. Лигаментите и тетивите се „трошат“, па поради тоа се помалку флексибилни и мобилни. Природниот начин за јакнење на лигаментите и тетивите може да го подобри квалитетот на животот.

Овој напиток содржи состојки со моќни противвоспалителни својства кои ја ублажуваат болката, вклучително и големи количини на витамин Ц, силициум и магнезиум. Овие нутриенти даваат сила и енергија во сите делови и системи од телото.

Потребни состојки:

250 мл вода

7 г цимет

2 мали шолји ананас

1 шолја овесни снегулки

1 шолја сиров природен сок од портокал

40 г бадем

40 г мед

Постапка:

Сварете ги овесните снегулки. Исцедете го сокот од ананас. Во блендер измешајте сок од портокал, цимет, мед и бадеми. Додадете ги овесните снегулки и сокот од ананас во блендер.

Смесата измешајте ја уште еднаш додека да добиете хомогена смеса. Потоа додадете неколку коцки мраз, промешајте уште еднаш и вашиот смути е подготвен за консумација.

Претходна статијаНе се залажувајте, ако навистина сакате да ги оставите цигарите, ќе ги оставите и нема да се здебелите
Следна статијаОвој превкусен пијалок делува како да сте направиле сто стомачни вежби