Лимонот е позната лековита билка и сите знаеме дека е добро да се конcyмиpa во сиров облик, поради витаминот Ц. И чајот сварен од целиот лимон е исто така многу лековит, како што се лековити и другите билни чаеви. Меѓутоа, од нив се разликува по специјалните лековити својства.
Ја зголемува енергијата и го намалува с тресот

Природниот мирис на лимон може да помогне во враќањето на енергијата и да го намали нивото на с трес. Доволно е да го помирате ова свежо овошје за да ги заживеете вашите сетила, да се ослободите од поспаноста и да се опуштите. Мирисот од лимонот помага при враќање на сетилото за мирис при аносмија.
Може да излечи г адење

Исечете го на парчиња, и вшмукајте едно парче 1 – 2 минути, а потоа задолжително исплакнете ја устата. Исто така, треба да се напомене дека премногу лимон може да ја оштети глеѓта на забите, затоа не претерувајте со овој метод.
Листот, овошјето и кората од овошјето се јадливи. Од кората се прават разни сирупи, и чаеви. Но, најважно е да користите непрскан лимон. Ако не сте сосем сигурни дека лимонот се одгледува органски, подобро да ја фрлите неговата кора.
Но, кората од непрскан лимон е вистински извор на здравје. Го забрзува распа-ѓањето на мастите поради пектинот, има корисен ефект врз жолчката, ги намалува маснотиите во кр-вта, го намалува кр-вниот притисок и холестеролот.
Есенцијалното масло содржано во кората е активно против разни бактерии, особено стафилококи и стрептококи и помага при респираторни инфекции. Етеричното масло од лимон има ефект на зајакнување на кр-вните садови (особено капиларите кои ја зајакнуваат отпорноста и ја намалуваат пропустливоста), затоа е корисно при склоност кон воспалени вени и испукани капилари.
Потребни состојки: 2 ловорови лисја, кора од 1 лимон, 500 мл вода. Постапка: Ловоровиот лист го спречува воспалението и б олката во стомакот. Одличен е при иритација и доколку ви се јавува б олка веднаш после јадење.
Користете органска кора од лимон која позитивно влијае на црниот дроб, перисталтиката на цревата и ги сми-рува нер-вите. Оваа комбинација има трипати зголемено дејство доколку се користи на овој начин.
Кората од лимонот истретирајте ја со раствор од сода бикарбона доколку не е органска. Во тенџере на рингла додајте ја водата и лимоновата кора. Потоа додајте ги и ловоровите лисја.
Гответе на ниска температура со повремено мешање, 5 – 10 минути. По изминатото време, префрлете го чајот во подлабок сад или шолја. Поклопете и оставете да отстои 20 минути. Потоа процедете и додајте уште малку сок од лимон во напитокот по желба.
Конcyмирајте секое утро на празен стомак, може да д озирате до трипати дневно или да го пиете по јадење на обилна храна која поспоро се дигестира. По 3 дена, ќе забележите подобрување. Терапијата трае 3 дена, а потоа направете пауза од 1 седмица. По потреба повторете ја постапката.