Висок крвен притисок: денес речиси сите страдаат од овој сериозен проблем познат како хипертензија.

Високиот крвен притисок може да доведе до различни здравствени проблеми како што се: откажување на бубрезите, срцев удар, мозочен удар и така натаму.

Од 140/90 mm Hg и повеќе се смета за високо ниво на крвниот притисок.

Можете да го решите овој здравствен проблем со помош на природни состојки кои се достапни во вашата кујна или најблиските супермаркети. 

Потребни состојки:

1 поголема главица лук (2 помали)
1 чаша мед
2 лажички црн пипер во зрно

Постапка:

Лукот убаво исчистете го и исечкајте го на тркалца со големина на апче. Ставете го во стаклена тегла. Прелијте со мед, да се покрие лукот. Додадете го црниот пипер во зрно.

Оставете да зрее 5 дена, а потоа чувајте го во фрижидер.

Употреба: по една лажичка наутро на гладно да проголтате со чаша млака вода.

Доколку не можете лукот да го голтате, направете лимонада со сок од половина лимон и чаша млака вода, па една лажичка од смесата растворете и испијте ја течноста (парчињата лук и црн пипер ќе останат на дното).

Пијте 10 дена, направете пауза 5 дена, па повторете по истиот редослед.