Потребни состојки: 200 г исечкан лук, 200 г млади врвови, иглички од свеж рузмарин и 1 литар домашно вино (чисто, без винобран) препорачливо е да биде бело, но може и црвено, да нема адитиви и конзерванси

Постапка: сето наведено треба да се сомели и измеша и да се остави да отстои 15 дена во стаклен сад на ладно. Се процедува неколку пати, па добиената тинктура се складира во стаклен сад и се чува во фрижидер.

Рок на траење: неограничен. Употреба: Возрасни лица наутро на гладно по една супена лажица. Деца над 3 години: 1 мала чајна лажичка наутро на гладно.

Бактериите многу лесно го напа-ѓаат човечкото тело, особено кога имунитетот е ослабнат, а некогаш пациентот на почетокот не е ни свесен дека има некаква инфекција. Токму таква е и о-пас-ната ешерихија коли, која е најчест причинител за уринарни инфекции кај мажите, жените и децата.

Лек за ешерихија кој единствено тој ми помогна

Потекнувам од религиозно семејство, ги почитуваме сите верски празници и ги постиме сите поважни пости. Уште кога бев мала ме носеа во манастири и цркви, каде и да одевме, па дури и кога бевме на летување, честопати ги посетувавме црквите или манастирите и одевме на Богослужби.

Лани зака-чив бактерија, Ешерихија коли, па пиев неколку дози антибиотици, но по некое време таа повторно се активираше. Еднаш дури и ме хоспи-тали-зираа и тогаш конечно, откако излегов мислев дека сум спа-сена од оваа досадна бактерија. Но, по неколку месеци, кога веќе мислев дека е зад мене, повторно во наодот ми открија дека имам бактерија.

Ми помогна една калуѓерка од Хрватска со која се запознавме кога бевме на одмор таму, ми го даде овој рецепт, па сакам да го споделам со вас, можеби некому ќе му помогне. Лекот е природен и навистина е ефикасен, еве јас сум жив доказ за тоа.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г корен од магдонос, 250 г лимон со кора (ако не е домашен, истретирајте го со сода бикарбона), 200 г мед, 200 мл маслиново масло (ладно цедено, квалитетно)

ПОСТАПКА: коренот од магдонос измијте го, па сомелете го на машина, а исто така и лимонот. Сето заедно измешајте, па тоа додајте го во 200 г мед и 200 мл маслиново масло. Складирајте во чиста стаклена тегла.

УПОТРЕБА: земајте по една голема лажица пред појадок, една пред вечера, додека да се потроши целата содржина.

После консумирањето на лекот направете кр-вна анализа. Ако сè уште е присутна бактеријата, лекот повторете го со уште една доза. Не прекинувајте додека целосно не ја ели-ми-нирате бактеријата.

Многу честа е и кај трудниците поради опуштеноста на уринарниот тракт.

Најчестиот причинител за пренесување на оваа бактерија е близината на а-ну-сот и ваги-ната кај жените, па многу лесно го пронаоѓа патот до бешиката. Сек-су-ал-ните односи исто така се честа причина за појавата на оваа инфекција, па за да ги намалите шансите се препорачува по секој од-нос и жената и мажот задолжително да мократ.

Причинители за оваа инфекција може да биде и настинката која го намалува имунитетот. Честопати, се јавува и заради нередовно менување на мокрите костими за капење, односно подолгото седење во мокар костим.

Неправилната и нередовна исхрана, физичката неактивност, дијабетесот, некои контрацептивни средства или недоволното внесување на течности исто така можат да ја поттикнат појавата на ешерихија коли.

СИМПТОМИ

При мокрењето се јавува изразена б олка проследена со пецкање. Нагонот за мокрење е чест, така што личноста не може да почека ни момент. Во урината може да се јави и к-рв, а ако инфекцијата се прошири на бубрезите, тогаш се јавува б олка во делот кај слабината, зголемена температура, малаксаност, понекогаш дури и по-враќање.

Конвенционално лекување:

Најчесто со еднократни или тридневни дози на антибиотици, зависно од процената на лекарот. Помагаат и препарати на база брусница. Делотворен е и увиниот чај, чајот од пченкарна свила, магдонос и копар.