ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 лимони и 50 г лук. Ова е меѓу најдобрите природни лекови за чистење на к рвните садови и отстранување на плаките од нивните ѕидови. Рецептот се приготвува за 5 минути, а се зема само една лажица дневно. Ако крвните садови ви се затнати, оваа „руска каша“ ќе ги исчисти.
Искуствата на оние кои го користеле овој природен лек се одлични, со брзи резултати. Освен што ги намалува маснотиите во крвта, исто така ги намалува и триглицеридите, како и нивоата на „лошиот“ холестерол.
За да го приготвите овој природен лек ќе ви бидат потребни само лимон и лук. Оваа комбинација има силни лековити својства и спречува појава на кр-вни згрутчувања, тромби. Оваа лековита „каша“ е најдобрата превенција за кардиоваскуларното здравје.
Доколку имате густа крв и ризик од појава на кр-вни згрутчувања, тромби, маснотии во кр-вта, не го прескокнувајте овој природен лек ниту еден ден. Природното лекување на кр-вните садови трае најмалку три седмици, сè додека да ја потрошите полната тегла.
Ако исто така имате проширени вени на нозете, тогаш задолжително направете си ја оваа лековита каша и спречете создавање на тромби. Со овој лек ќе ја подобрите циркулацијата, а со тоа ќе ја подобрите и исхранетоста на ткивата и здравјето на целиот организам.
СИМПТОМИ ЗА ТРОМБИ ВО ОРГАНИЗМОТ: Краток здив и потешкотии со д ишењето; силен притисок и силна б олка во средишниот дел на градниот кош која трае по неколку минути; силно потење во мирување; главоболка, вртогалвица, слабост; потешкотии со говорот: вкочанетост на лицето, ногата или раката…
Тромбите можат сериозно да го нарушат здравјето на организмот и да го доведатат во опас-ност. Згрутчувањето може да настане само од себе поради некоја претходна пов-реда или хирур-шка интервенција.
Бидејќи во овој рецепт лимоните се користат цели, заедно со нивната кора, затоа најпрво е потребно убаво да се измијат. Наполнете еден длабок сад со топла вода и додајте една лажица сода бикарбона. Во овој раствор потопете ги лимоните.
За овој рецепт потребни се три големи лимони, или четири поситни. После 15 минути извадете ги лимоните, измијте ги под млаз ладна вода и избришете ги со кујнска крпа. Потоа од лимоните отсечете им ги краевите, а потоа исечете ги на коцки.
Дејството на лимоните за здравјето на кр-вните садови е одлично, особено на нивната кора. Благодарение на витаминот Ц, доаѓа до јакнење на ѕидовите на кр-вните садови. Затоа, потрудете доколку е возможно, да најдете домашни лимони. Отстранете ги само нивните семки.
Исчистете 50 г лук (околу една цела главица). Чешнињата и исечканиот лимон ставете ги во блендер и миксајте додека убаво да се иситнат и да добиете фина каша. Добиената смеса складирајте ја во стаклена тегла, затворете со капак и чувајте во фрижидер. Секој ден земјате по една супена лажица заедно со чаша млака вода (на гладно или помеѓу оброците).