Проблемите со камен во бубрезите и урината се познати уште од памтивек. Веќе пред 6.000 години, првите евидентирани податоци биле пронајдени кај едно момче од Египет.

Во модерно време, фреквенцијата на пораст на камења или песок во бубрезите и урината е честа појава и скоро секој втор човек го има овој здравствен проблем. Во последните две децении, камењата во бубрезите се формираат и кај деца, иако тие се разболуваат 50 пати поретко од возрасните.

Забележано е дека децата од Јапонија најмногу стра.даат од калкулоза. Камења во бубрезите и урина се јавуваат од повеќе причини, но преовладуваат одредени метаболички нару.шувања. Камењата се формираат со таложење на кристали на калциум, фосфат, оксалат, урат и протеин. Овие кристали можат да се групираат одделно или заедно за да формираат камен.

Најчест бубрежен камен е уратната калкулоза. Тоа се случува со таложење на соли на урична киселина. Луѓето кои стра.даат од вишок урична киселина или имаат гихт (воспаление на зглобовите), често имаат камења во бубрезите и уринарниот тракт.ж

Составот на бубрежниот камен е магнезиум-амониум фосфат и калциум фосфат, а најчесто настанува од инфекција во уринарен тракт која не е третирана навреме.  За да се појави камен во бубрегот, најчесто се забележува вродена аномалија на бубрезите која подоцна развива камен.

Докажано е дека исхраната богата со протеини, како и при недостаток на животински протеини доведува до појава на камен во бубрег. Вегетаријанска и веганска исхрана која е полна со оксалат е исто така еден од ризичните фактори за развој на оваа бо-лест.

Оксалат има најмногу во бело цвекло, спанаќ, целер, зелена салата, особено во какаото и чоколадото, така што умерената употреба е повторно златното правило. Симптоми: Оваа состојба може да биде многу б олна.

Најчесто, каменот расте без никакви симптоми, тивко и без никакви знаци. Само кога ќе се појави силна б олка, се дијагностицира состојбата која каменот ќе се заглави во некој уринарен канал.

Напа.дите на б олка не можат да се спречат или предвидат, бидејќи никогаш не знаете кога ќе се помести каменот. Пациентите опишуваат силна б олка во областа на бубрезите што се шири на уринарниот тракт или мочниот меур.

При појава на камен во бубрег кај деца, најчесто се опишува б олно мокрење. Кога детето се жали на б олка поврзана со мокрење, треба веднаш да се испита оваа состојба. Гадење, к рв во урина и повраќање често се придружни симптоми кога каменот ќе се придвижи.

Бубрежната колика може да заврши со б олно мокрење и исфрлање на каменот. Ако каменот заглави и спречи истекување на урина, тогаш може да се појави и оште.тување на бубрезите.

Загреани шишиња со топла вода или наполнета топла вода во кадата многу помагаат во ублажување на б олката, но само по преглед и консултација со лекар. За време на оваа состојба, пијте многу течности, на овој начин може да се ублажи б олката.

Лимонот и оцетната киселина ги разредуваат камењата во бубрезите, го чистат уринарниот тракт, го детоксицира телото и се обезбедува нормална pH средина. Но, како најефикасен лек кој веднаш го исфрла каменот во бубрег е чајот од пченкарна свила.

Секако безбеден и судејќи според тоа колку долго се користи против б олка кај луѓето, тоа секако има ефект.

Пченкарна свила е сигурно и безопасно природно средство за губење на тежината. Има природни антиоксидантни својства и е добар диуретик, затоа ви помага да се ослободите од ток-сините од телото и да го исфрлите вишокот течности, со што се забрзува метаболизмот и помага во слабеењето. Исто така се препорачува и за намалување на целулит.

Начин на подготовка и употреба на чајот

Истурете една лажичка пченкарна свила во чаша (200 мл) ладна вода и оставете да зоврие. Поклопете го садот и оставете го да отстои 10 минути по зовривањето. Процедете и пијте трипати на ден по чаша незасладен чај.

Со пиење на овој чај, за само еден ден, количината на излачена урина може да се зголеми неколку пати, без штет-ни последици. Не се препорачува да пиете чај неколку часа пред спиење. Вкусот може да се подобри со лимон. Не засладувајте го чајот.

Чајот се подготвува со натопување 1 лажица сува пченкарна свила во чаша врела вода, да отстои 15 – 20 минути, поклопен. Додајте мед по желба и можете да пиете 3 чаши на ден.

Може да се дава и на деца од чајот ако имаат проблеми со ноќно мокрење или луѓе кои имаат инфекција на уринарниот тракт. Избегнувајте го овој чај пред спиење. За видливи ефекти треба да го пиете секој ден, барем една чаша.

Активните состојки на пченкарната свила го олеснуваат излачувањето на урината, затоа се користи за воспаление на мочниот меур, простата, инфекции на уринарниот тракт, ноќно мокрење, ги ублажува предменструалните проблеми, ги ублажува воспалителните процеси во уринарниот тракт.

Во народната медицина, чајот од пченкарна свила ги ублажува гр.чевите во бубрезите. Ако се користи подолго време, се верува дека го раствора каменот и исфрла песок од бубрезите. Исто така, помага при болести на уринарниот тракт, воспаление на мочниот меур и го елиминира намаленото испуштање на урина.

Чај од пченкарна свила против затнување на кр-вните садови

Постапка: Во чаша ставете 1 лажичка сува пченкарна свила. Чајот се пие во текот на денот во голтки. Но, не кон-сумирајте го ако веќе користите некои лекови против згрутчување на кр-вта (антикоагуланти).

Доволно е да испиете 400 мл од овој чај за превенција од разни болести и подобрување на здравствената состојба. Овој чај нема никакви нуспојави или други несакани ефекти.

Ограничувања на употребата: Не се препорачува да се кон-сумира за време на бременоста и доење. Доколку сте алергични или имате некои проблеми при кон-сумирање на чајот, престанете со негова употреба.

II РЕЦЕПТ: Лек со лимон и маслиново масло. Постапка: Едноставно измешајте маслиново масло и сок од лимон во сооднос 1:1. Оваа мешавина ја ублажува б олката, а потребно е да се пие секој ден за да се забележат промени. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска