Природен лек со црн ким и лимон за сите болести. Рецепт на Луна од каналот „Мојата животна приказна“. Овој лек ги лекува сите болести, а се подготвува многу лесно и едноставно. Може да се кон cyмира како превенција, а потребни ви се само неколку состојки за да го подготвите.
Потребни состојки: 4 лимони, 6 – 7 лажици масло од црн ким, семе од ким, шафран, хималајска сол, органско маслиново масло.

Подготовка: За да го подготвите овој рецепт потребни ви се 2 лимони за употреба со цела кора. Значи, користете органски лимони од познат производител, или ако имате лимони купени од супермаркет, прво оставете ги да отстојат во вода со сода бикарбона.
Исечете го лимонот на половина па уште еднаш хоризонтално до средина колку да се отвори внатрешноста, но сепак на основата да остане целосна. Јас користам органски лимони и само ги измив под вода пред да почнам да го подготвувам лекот.
Исечете го лимонот на четири дела, односно исечете го за да не добиете поделени делови со нож. Неопходно е лимонот да остане непресечен на дното, а исечените делови одозгора да ја покажат внатрешноста на лимонот.
Во внатрешноста наросете со хималајска сол. Слободно можете да додадете повеќе хималајска сол што треба претходно да се сомеле. Потоа додајте го семето од црн ким. Важно е семето од црн ким да го распоредите насекаде низ внатрешноста на лимонот.
На крајот наросете со шафран во внатрешноста. Не постои одредена количина за овој лек, па затоа е важно состојките да се додаваат рамномерно од сите страни. Шафранот е еден од најдобрите зачини во светот, кој е многу тешко да се собере, но има и многу лековити својства. Ставете го подготвениот лимон во поголема чиста тегла.
Ако имате простор за друг ваков подготвен лимон, повторете ја истата постапка и додајте го во теглата за уште поголеми лековити својства. Можете да ги најдете сите состојки во продавница за здрава храна или да ги нарачате преку Интернет. Овој лек е многу стар, се користи од древни времиња и се покажал како многу лековит. Бројни сведоштва докажуваат дека овој лек се користи за лекување на р ак.
Овој лек е добро познат во азиската традиционална медицина и го добив од ирански лекар. Меѓу сите други, докторот особено го нагласи лекот за сите мои болести. Откако ќе го ставите и вториот лимон во теглата, додајте 6 – 7 лажици масло од црн ким во теглата. Ако ви останало семе од ким и шафран, додајте уште 1 лажичка во теглата.
Потоа процедете го сокот од преостанатите 2 лимони и добиениот сок додајте го во теглата. Можете исто така да додадете уште малку хималајска сол. Конечно, прелијте ја смесата со маслиново масло исцедено од прва рака до врвот на теглата.
Затворете ја теглата цврсто и ставете ја до прозорецот или на друго место изложено на директна сончева светлина. Теглата треба да се протресува трипати на ден, и треба да стои на сонце 3 седмици (21 ден).
По истекот на времето, добиената смеса можете да ја процедите директно од теглата или да ги измешате сите состојки во блендер, а потоа смесата да ја чувате во тегла што ќе се чува на суво и темно место. Кон cyмирајте по 1 лажица трипати на ден пред секој главен оброк. Деталите од целата постапка погледнете ги во видеото ОВДЕ.