Пробајте ги, нема да се покаете!

Потребни состојки:

2 кесички пудинг од чоколадо (во прав)

1 жолчка

2 лажици рум

2 лажици вода

50 г шеќер во прав

50 г путер/ маргарин

Кокос, мелени лешници, мелени ореви…

Постапка:

Со жица за матење измешајте ги шеќерот во пра со жолчката, румот и водата. Таа смеса сварете ја на пареа, а кога ќе видите дека останува трага во садот, готово е.

Веднаш додека е топло додадете го путерот и пудингот во прав (не треба да се вари пудингот). 

Добро промешајте ги состојките со жица, смесата е доста леплива, но таква треба да биде.

Оставете во фрижидер да отстои смесата околу 1-2 часа, па потоа обликувајте ги бомбиците со рака. Многу лесно се обликуваат без проблем.

Потоа валкајте ги во кокос или мелени лешници или нешто по ваш вкус.

Напомена: додека смесата се лади во фрижидер повремено проверувајте ја густината. Мене ми беа потребни еден час и 20 минути за да можам убаво да ги обликувам бомбиците.

Од оваа количина ми излегоа 21 мали топчиња, вие ако сакате повеќе зголемете ја дозата.