Компир со мелено месо: феноменален ручек за 30 минути!

Потребни состојки:

500 г компир

350 г мелено месо

1 главица кромид

1 морков

2 црвени пиперки (150 г)

500 мл врела вода

200 г пасирани домати

50 мл павлака за готвење

зачини:вегета, магдонос, црвен пипер, црн пипер

Постапка:

Компирот исечете го на четвртинки, кромидот колку можете поситно, морковот на коцки, пиперките по желба.

Во поголема, длабока тава загрејте масло и пропржете го меленото месо кое веднаш ќе го зачинете.

Додадете кромид во месото и оставете добро да се пропржи со постојано мешање.

Додадете го компирот и мешајте неколку минути, па додадете ги испасираните домати, магдонос, морков, по потреба долејте течност и оставете така да динста околу 15 минути, па додадете пиперки, зачинете уште по потреба и додадете уште течност, павлака и нека се готви на тивко додека компирот да омекне.

Претходна статијаЗа топење на салото и целулитот пијте леден зелен чај со чиа семе (рецепт)
Следна статијаПревкусни бомбици, лесни за правење, се топат во уста