Домашни кифли од лудо тесто: подобри од пекарница – еден од најпознатите рецепти за лудо тесто

Потребни состојки:

250 мл млеко

1 лажичка шеќер

40 г свеж квасец

500 г меко брашно

500 г остро брашно

1 прашок за печиво

2 јајца

2 јогуртчиња (2х200г)

3 лажици шеќер

3 лажици масло

1 лажичка сол

За прелив:

вода и сол или 1 жолчка и малку слатка павлака или 3 лажици брашно, 2 лажици сол и 6 лажици вода

Постапката погледнете ја во видеото:

Претходна статијаПревкусни бомбици, лесни за правење, се топат во уста
Следна статијаДомашен посен мајонез – рецепт без јајца