Пред да ја измиете косата, пробајте ја оваа маска која и најоштетената коса ја враќа во живот

Постојат многу козметички производи за нега на косата која според маркетинг рекламите трба да ја направат убава, сјајна и здрава пред се’. Се појавија бројни шпекулации за поедини состојки кои се содржат во шампоните, како што се сулфат и парабен за кои е познато дека предизвикуваат оштетување и кршливост на косата, па голем број луѓе ги одбегнуваат ваквите производи за да го сочуваат здравјето на косата.

Со оваа природна маска се враќа животот на косата и кожата, односно на темето, влакното добива сјај, коренот е нахранет и поздрав.

Потребни состојки:

3 лажици мед

3 лажици цимет

5-6 лажици јогурт

Постапка:

Измешајте ги состојките, па добиената смеса нанесете ја на косата и оставете да делува 15-20 минути. Потоа исплакнете. Веднаш, уште по првото користење ќе забележите разлика.

Ако имате помасна коса, додадете малку лимонов сок.

Ќе бидете задоволни со резултатите.

Претходна статијаЕдноставен рецепт за посен ролат со спанаќ и туна
Следна статијаЛажна Унгарка готова е за 20 минути