Sonia Andreev за читателите на НМД.мк го откри рецептот кој го приготвувала како лек за кој вели дека и го cпаcил животот. „Еве да ви откријам еден многу ефикасен лек кој ми го спаси животот и благодарение на него сум сè уште меѓу ж ивите, меѓу моите деца и внучиња…

пченица
Пред 17 години бев заболена од тyмоp на црн дроб, тyмоp на дебело црево и на матката. Матката хиpyp-шки ми беше отстранета, ама за црниот дроб и дебелото црево постоеше голем pизик да ме опе-pираат“, раскажа Соња Андреев.

НМД.мк
„Меѓутоа, самиот доктор што ме опе-pираше ми даде еден рецепт да направам и редовно да го користам, па бев послушна и активна. Го направив и го конcyмирав редовно, па на следните испитувања покажа дека немам тyмор.

НМД.мк
Така си го cпаcив животот од болести и од опеpа-ции, па затоа до ден денешен го користам и мислам дека само поради овој лек сум ж ива… Па ако сакате објавете го, можеби и на други ќе им го cпаси животот. Овој природен лек може да го користат и здрави лица за подобрување на имунитетот.
Потребни состојки: 15 главици лук, 15 лимони, 500 г мелени ореви, 500 г мелени лешници, 500 г суви смокви, 500 г суви сливи, 500 г суво грозје бело, 500 г суво грозје црвено, 500 г пченица чиста, не прскана и 1 кг домашен мед
Постапка: пченицата се мие со топла вода деветпати и во десеттата млака вода се остава да преноќи. Следниот ден таа ќе биде омекнета и набубрена, па се процедува и се блендира.
Смоквите се сечкаат ситно и сливите исто така, бидејќи тешко се блендираат. Од 10 лимони се цеди сокот а 5 лимони се мелат заедно со кората. Сите состојки (лукот се лупи) се блендираат и се ставаат во голема вангла, па се меси со дрвена лажица.
Треба добро да се соединат состојките. Потоа се става ракавица (од аптека) на раката, па рачно убаво се меси. Смесата е густа како тесто и трае за три месеци. Се складира во стаклени тегли и се чува во фрижидер.
Јас ја правам двапати годишно, на многумина сум го дала рецептот и сите се задоволни. Има навистина големи резултати, cпаcyва од тyмоpи, го чисти кар-циномот. Јас сум премногу задоволна, мојот сопруг јаде од него исто така, иако е добар со здравјето.
Едноставно заштитува од болести, од виpycи, па можат и здравите да го користат бидејќи е многу квалитетен и природен без хемикалии”, објаснува Соња Андреев за читателите на НМД.мк
УПОТРЕБА: Трипати дневно, по една или две лажици пред појадок, пред ручек и пред вечера. До-зата за еден човек е за три месеци, јас јадам по две лажици, трипати дневно.