За да останете здрави и да го одржите внатрешниот мир со самите себеси треба да претпочитате одредена храна која се верува дека има духовна поврзаност со душата. Манастирот Василиј Острошки, за народот познат како Рибњак, посочува храна која воспоставува внатрешен баланс во телото.

Малината треба што почесто да ви биде во исхраната, доколку сакате да ја зголемите отпорноста на организмот од виpyси. Малините имаат способност да ја зајакнат слузокожата на о рганите за варење и да спречат инфективни болести како што е ангина, ларингитис, фарингитис, гастритис, чир на желудник и 12 палечно црево, колитис и др.

И малините имаат диуретично својство, поради што се препорачуваат во лекување на болести на бубрезите и мокрачните патишта, ревматични заболувања, артритис и болести кои се проследени со отоци. Јадете ги свежи, а од листовите приготвувајте чај.

Св. Никифор порачал за заштита од новиот виpyс потребно е да се пие чај од мајчина душица кој штити и го препородува организмот. Наберете ја мајчината душичка кога е расцветана, на сончево време. Растресете ја врз чист чаршав или работна површина за да ја исчистите од евентуални бубачки, но немојте да ја миете.

Прелијте ја со ладна вода и оставете така да стои 24 – 48 часа. Потоа добро процедете ја течноста низ газа, а билката добро исцедете ја. Течноста прелијте ја во тенџерете и додајте го шеќерот. Потоа загрејте до вриење и варете 5 минути.

Додајте сок од исцедени лимети, а доколку немате лимети (зелени лимони), тогаш исцедете обични лимони. Но, тие имаат своја посебна арома која одлично одговара со мајчината душичка, па добро би било да се потрудите и да најдете лимети.

Во меѓувреме пригответе чисти и стерилизирани стаклени шишиња во кои ќе го складирате сирупот. Најдобро е претходно да се загреат во рерна на приближно 75 степени. Складирајте го сирупот во топли шишиња и веднаш затворете ги. Од оваа количина се добиваат 3 литри сируп на разредување.

Кога го користите, овој сируп разредете го со вода во однос по желба. Може да го пиете кога сте нер.возни или под с трес, но во него можете да уживате било кога. Додајте коцка мраз и парче лимета, па освежете се во врелите летни денови. По желба во овој сируп додајте и нане.

Копривата ја зајакнува кр-вта и белите дробови. Копривата го подобрува користењето на хранливите материи во телото и подобрува правилна дигестина на храната, спречувајќи таложење на ток-сини во цревата. Исто така, ја подобрува работата на лимфниот систем помагајќи му на телото да се ослободи од вишокот вода во бубрезите.

Од зеленчук што почесто користете свеж лук и кромид. Следниот рецепт ја враќа силата на организмот и е многу добар против астма и отежнато дишење. Измешајте 1 кг мед, сок од десет лимони и сок од десет главици лук.

Оставете го да отстои една недела во затворена тегла. Кон-сумирајте четири лажички еднаш на ден, оставајќи го сокот нежно да тече низ грлото. Треба да се пие редовно во период од два месеци за да се постигне посакуваниот ефект. Јадете риба што почесто.

Пијте лимонада, но без шеќер. Лимонадата ја подобрува алкалноста на организмот, а со тоа се зголемува и отпорноста кон виpyсите. Лимонадата може да обезбеди смирувачко чувство кое истовремено ве напојува и ве смирува. Покрај тоа е одлична за балансирање на промените во расположението и ослободување од стре-сот.

Не заборавајте редовно да кон-сумирате мед и цимет. Медот се користи со векови наназад за лекување на надворешни ра-ни и за лекување на разни воспаленија на организмот. Доволно е да кон-сумирате по 1 лажичка мед и цимет за да ве подигне од пос.тела и при најтеш.ката б олест.

Во умерени количини пијте чај од ѓумбир. Ѓумбирот се смета за еден од најздравите зачини на планетата. Исполнет е со хранливи и биоактивни компоненти кои имаат моќно позитивно дејство за телото и за мозокот.

Не грижете се. Ст.равот ја намалува отпорноста на организмот и ја отвора вратата кон ло.шото. Пејте што почесто. На овој начин ги зајакнувате белите дробови и менталното здравје.

Сончајте се. Д витаминот го зајакнува организмот. Правете работи кои ве смируваат, кои ве прават среќни и ви обезбедуваат внатрешен мир. Нема ништо подобро од тоа. Здравјето чувајте си го како најголемо богатство, а кога имате здравје, може да ги побе-дите сите препреки кои ви доаѓаат на патот.

И на крај, не заборавајте да се помолите. Никогаш не ги изоставувајте од вашите молитви Св. Кузман и Дамјан, Св. Пантелејмон, Св. Трифун, Апостолот Лука, Преродобниот Никифор. Амин!