Потребни состојки:

200 мл масло

100 мл вода

½ прашок за печиво

1 ванилин шеќер

20 г квасец

500 г брашно

За фил:

4-5 јаболка

5 лажици шеќер

Цимет, ореви, шеќер во прав

Постапка:

Замесете тесто од масло, млака вода, квасец, брашно, прашок за печиво и оставете да отстои 30 минути. За тоа време пригответе го филот од јаболка (а вие доколку сакате можете да направите фил од тиква, исто се многу убави).

Фил: излупете ги и изрендајте ги јаболката на крупно ренде. Со рацете истискајте ги малку за да излезе вишокот вода, па ставете ги на оган да се пропржат со 5 лажици шеќер, додадете цимет по вкус и сечкани ореви, само колку да се соединат сите состојки и да се растопи шеќерот). Оставете да излади.

Тестото поделете го на 5 топчиња.

Првото топче ставете го на хартија за печење (претходно исечете си едно правоаголно парче) и развлечете долгнавеста коричка 34х11 см.

На едниот крај ставете фил, па со помош на хартијата направете ролат, повеќе сплескан да биде.

Исечете 7 парчиња. Постапката повторете ја со сите топчиња.

Наредете во намастен плех и печете во загреана рерна на 200 степени.

Кога се готови ставете шеќер во прав и послужете.