Фото и рецепт: Кате Ристевска

Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез и поради тоа се посебни.

Потребни состојки:

1 кг брашно тип 400

500 мл вода

1 коцка (50 г) свеж квасец

2 лажици полни шеќер

1 лажица сол

100 мл масло

За премачкување:

Посен мајонез

Сусам

За преливање: 250 г маргарин

Постапка:

Во подлабок сад додадете нешто повеќе од брашното, сол, масло и со водата замесете тесто. Додавајте беашно по потреба, тестото треба да биде мазно, меко и да не лепи.

Поделете на 32 топчиња, оставете да одморат 10-тина минути, па развивајте долгнавести елипси од кои ќе свиткате кифли. Редете ги во тепсија обложена со хартија за печење.

Кифлите оставете ги да отстојат 2 часа. Нараснатите кифли премачкајте ги со мајонез и наросете со сусам. Рерната загрејте ја на 220 степени и печете убаво да заруменат. Внимавајте да не се препечат.

250 г маргарин растопете и загрејте. Печените и топли кифли прелијте ги со топлиот маргарин, на секоја кифла по лажица-две и оставете да изладат.

Фото и рецепт: Кате Ристевска