Фото и рецепт: Маја Митиќ

Потребни состојки:

2 поголеми компири

50 г непечен сончоглед (мелен)

50 г сусам (мелен)

100 г соја трошки

2 главици кромид

200 мл мелени домати од тегла

5-6 печени,издробени пиперки од фрижидер (може и суви)

2 лажици таан

1 мало лажиче чили во прав

Сол

Зачини:вегета,кари,бибер,ловоров лист,магдонос,целер,мајоран,оригано

Постапка:

Се одеднаш се става во тенџере се налева со вода, се покрива и се вари на тивко околу 1 час или додека се сварат компирите.

Фото и рецепт: Маја Митиќ