Потребни состојки:

15-20 палачинки

За фил:

4 јајца

60 г брашно

100 г шеќер

Ставете ги во подлабок сад и измешајте со жица за матење да се соедини во еднолична смеса.

500 мл млеко

2 стапчиња ванила 

Ставете го млекото на оган да зоврие со изгребаната содржина од ванила стапчињата. Додадете во смесата со јајца, промешајте и ставете на оган со постојано матење додека да згусне.

Со кремот мачкајте ги палачинките и редете ги една врз друга. Премачкајте ја целата торта од палачинки со кремот и одозгора наросете со кафеав шеќер и стопете го со бренер или кратко потпечете во рерна со пуштен горен греач за да се карамелизира шеќерот.