Посен колач со ореви, толку е вкусен што почнав секој втор ден да го правам

Многу е повкусен од другите колачи, треба да го пробате.

Потребни состојки:

100 г мелени ореви
100 г шеќер
10 лажици било кој негазиран сок
150 г брашно
250 мл газирана вода
1 прашок за печиво
150 г посен шлаг
150 мл газирана вода
50 г блендирани ореви, може и мелени

Постапка:

Во сокот додадете го шеќерот и мешајте додека да се раствори. Додадете газирана вода.

Loading...

Измешајте го брашното, мелените ореви и прашокот за печиво, па додадете го во претходната смеса и убаво изматете за да се соедини.

Загрејте ја рерната на 160 степени, па во обложен плех со димензии 20х35 см или приближно, излејте ја смесата и рамномерно распоредете.

Ставете да се пече околу 25 минути или во зависност од рерната.

Печениот бисквит оставете го да излади.

Изматете го шлагот со газирана вода, па нанесете врз колачот а одозгора наросете ореви.

Brzikolaci.com

Loading...