Таа сега е поранешна сопруга на Саша Јоксимовиќ, преживеаја секакви работи и се чини дека сепак дојде крајот.

Актерот и водител Саша Јоксимовиќ на Инстаграм објави дека се разведува од сопругата Невена по повеќе од две децении брак: „Ги информирам сите, јас и Невена повеќе не сме заедно.

Секој има свои афинитети и доста е. Биди најдобра мама на нашиот Илија, а и јас нема да бидам лош татко. Без коментар“, напиша тој и јавноста остана шокиpана. Саша беше во брак со Невена 22 години, а малкумина знаат дека таа е продуцент.

Иако не се појавуваа често заедно во јавност, а кога јавноста имаше можност да ги види, тие не ја криеја својата љубов и внимание. Нивниот брак го заокружи синот Илија, кој сега е веќе во тинејџерски години. Иако сакаа уште деца, сопругата на познатиот актер Невена остана без едно бебе.

„Сите поминуваат низ тешки моменти. Јас и ти, и читателите на ова интервју. Мудроста и убавината на животот лежи во изразувањето на таквите моменти на вистински начин. Секој си го избира вистинскиот за себе. Кога е најтешко, наоѓаме мали нешта во кои уживаме и тогаш се креваме како феникс“, искрено изјави Саша еднаш за Story.

Актерот не криеше дека е среќен покрај Невена и често ги истакнуваше нејзините многубројни квалитети: „Колку и да ја фалам сопругата, луѓето ќе мислат дека претерувам.

Сепак, таа буквално никогаш не покажала љубомора. Причината е едноставна, сигурна е во себе, а сигурна е и во мене. Таа е свесна за своите квалитети и често на шега ми вели: „Сè уште не сум сретнала жена која може да ме надмине“.

Како и повеќето парови, и Невена и Саша имале порано кризи и искушенија: „Третата година од врската е критична, а потоа петтата. Тогаш раскинавме и 13 месеци водевме секој сопствен животи.

Ние не сме од оние кои сметаат дека скршеното нешто не може повторно да се залепи. По помирувањето, нашиот поткршен колач е всушност уште покрцкав и повкусен. Нашата врска стана посилна, иако некои би рекле дека е невообичаено, дури и турбулентно“, објаснила Невена во една прилика за магазинот „Глорија“ и додала:

„Можат да кажат што сакаат, но за да останете заедно толку многу години, најважна е љубовта. Исто така, важно е да си поминувате интересно со партнерот. Јас и Саша можеме да бидеме затворени некаде дваесет дена и да не се досадуваме“.