За голем број болести, особено хроничните, природните лекови се најдобри. Нема штетни ефекти и многу е поевтино.

Со првиот силен ветер во студените денови започнуваат страдањата на оние кои имаат воспалени синуси.

Прво се јавува главоболка од синуситис која не поминува со медикаменти.

Па затоа најдобро е да пробате природни средства и методи за да ја ублажите болката. Најдобриот сојузник за овој проблем е ренот.

РЕЦЕПТ 1

Свежиот рен изрендајте го и прелијте го со винска киселина, а потоа ставете го во шише (од 500 мл). Смесата чувајте ја десет дена на собна температура со повремено мешање. После десет дена, неколку пати дневно низ отвореното грло на шишето вдишувајте околу пет минути.

Со истата течност натопете парче ткаенина и ставете го на чело, па внимателно фиксирајте го со завој околу главата, за да можете да преноќите со него.

Третманот трае пет дена.

РЕЦЕПТ 2

Изрендајте 50 грама рен, ставете го во 500 мл вода да зоврие. Потоа ставете ја главата преку тенџерето, покријте се со пешкир и вдишувајте ја пареата.