Лукот важи за една од најздравите намирници и одамна е познат као природен лек кој лекува голем број болести. Содржи калиум и магнезиум и доста алицин, сулфурно соединение кое му го дава силниот препознатлив мирис.

Од тие причини е одличен за лекување на различни воспаленија, а некои вируси ги убива подобро и од антибиотик. Покрај тоа, се смета дека го спречува прераното стареење, така што ја инхибира активноста на слободните радикали, а со тоа спречува појава на брчки.

Иако се чини за бесмислено, сепак голем број луѓе лукот го ставаат под перница сметајќи на неговите лековити својства кои преку ноќ можат да направат чудо за организмот.

Оваа пракса е стар народен лек за несоница. Мирисот на алицин има смирувачки ефект кој помага полесно и побрзо да заспиеме.

Колку и да ни изгледа чудно дека така силниот и карактеристичен мирис може да смири, многумина се колнат дека делува. Секој кој се обидел да заспие со затнат нос, знае колку тоа е непријатно искуство. А токму лукот ги чисти затнатите дишни патишта и го подобрува и олеснува дишењето.

Исто така, ако го практикувате овој метод, вирусите поретко ќе ве напаѓаат, бидејќи алицинот има способност да блокира две групи на ензими кои се одговорни за способноста на инфективните микроби да преживеат во телото.

Не постојат многу научни истражувања за поврзаноста на лукот и спиењето, но она што е познато е дека содржи доста магнезиум и калиум, минерали кои имаат клучна улога за квалитетот на сонот.

Магнезиумот го поддржува длабокиот сон кој помага во одржување на нивото на GABA, невротрансмитер кој ја намалува активноста на невроните во мозокот со што се овозможува опуштање и намалување на стресот.

Калиумот исто така го зголемува квалитетот на спиењето и ја намалува можноста од нагло будење.

ТОПОЛ НАПИТОК ЗА ИМУНИТЕТ И ДОБАР СОН

Сварете едно згмечено лукче во чаша млеко, 3 минути откако ќе зоврие. Оставете да излади, извадете го лукот и додадете лажичка мед. Испијте го напитокот половина час пред спиење. Возрасните наместо млеко можат да користат црно вино, а во него да стават и едно лажиче рузмарин.