ПОЈАДОК НА НАЈДОЛГОВЕЧНИТЕ: Еве што јаделе секое утро патријархот Павле, Никола Тесла и Владета Јеротиќ…

Појадокот е најважниот оброк и треба да се посвети колку што е можно повеќе, тој често бил единственото нешто што едни од најдолговечните луѓе го јаделе во текот на денот.

Никола Тесла, Владета Јеротиќ и патријархот Павле се залагале за една важна работа: минимална храна, максимална среќа. Прејадувањето било остро осудено и сите тројца се залагале за поедноставна исхрана.

Патријархот Павле

Бил познат по својата скромност. Прејадувањето не доаѓало во предвид, но никогаш не оставал храна во чинијата. Се зборувало дека знаел да ја изеде секоја трошка околу чинијата, бидејќи сметал дека е грев да се расфрла храната.

Патријархот најмногу ја ценел копривата од сите растенија. Копривата речиси секогаш се користела како храна во регионот. Може да се користи во пити, во супи, како салата, како додаток на разни јадења.

Се користи листот, иако самиот врв е најдобар. Врвните готвачи и тоа како ја користат билката во нивните рецепти. Омилен пијалак и храна на патријархот Павле биле сокот од домати и копривата.

Никола Тесла

„Најважниот елемент од мојата животна шема е мојата исхрана. Не можете да очекувате машината да работи добро ако не и го обезбедите вистинското гориво“, рекол Тесла, кој се обидувал да се храни правилно, додека месо јадел многу ретко. .

„Два оброци дневно ми го подобрува здравјето и ми го заострува апетитот и вкусот. Не знаев што е животот додека не го исклучив ручекот од исхраната. Денес, на 78-годишна возраст, уживам во двата оброци во иста мера како кога бев момче од 16 години и немам дигестивни проблеми“, пишува на веб-страницата Tesla Universe.

Како што рекол, за појадок сакал да пие млеко, бидејќи е богато со протеини, а да јаде јајца, особено белки бидејќи и тие се богати со протеини. Сакал и ориз, но не и сирење.

„Зеленчукот е од суштинско значење, иако не содржи многу протеини. Не дава многу енергија, но ги регулира цревата, му дава на телото витамини. Сакам да изедам убава супа од кромид и сечкан целер подготвен со многу путер. Оваа комбинација лесно се вари и ја јадам со години“.

Тесла го пофалил и овошјето, а рекол дека шеќерот во мали количини не е опасен, но не смееме да заборавиме дека го има многу во овошјето.

Владета Јеротиќ

Еден од најпочитувани академици кој доживеал длабока старост е за многумина познатиот Владета Јеротиќ. Тој верувал дека неумереноста во јадењето и пиењето е голем грев, а слепото попуштање на инстинктот на храната го прави човекот роб.

„Наместо човекот да постане гладен и жеден, не само за земна храна, без која Бог знае дека не може да постои, туку гладен и жеден за Бога и Неговата правда“.

Владета Јеротиќ најмногу внимавал на мозокот, а не на стомакот. Своето сеќавање го одржувал со слушање на англиски јазик секое утро, но и со учење напамет на песните на нашите поети.