По неуспешното лекување на клиниките, нашол лек во шумата и напишал книга за своето чудесно излекување

Александар И.Солженицин (11.12.1918 – 03.08.2008) бил руски писател и нобеловец. Зимата, фебруари 1945 година бил уапсен за антисоветска пропаганда и осуден на 8 години затвор и прогонство во Сибир.

Во 1957 година бил рехабилититан. Во 1968 година ја напишал книгата “Одделение за рак” во која за првпат се спомнува чудотворната печурка кој била лекот за за неговата болест.

Тој во својот полу-автобиографски роман пишува за своето исцелување од карцином со помош на чајот од чага, по неуспешното лекување на клиниките: „… тој не можеше да замисли поголема радост од тоа да замине в шума со месеци, за на крајот да ја скрши чагата, да ја здроби и зготви на камперски оган, да го испие чајот и да оздрави како животинка.

Да талка низ шумата со месеци, со единствена цел, да му биде подобро! Сам како куче да ја бара оваа мистериозна билка која ќе му го спаси животот…“

Сибирската чага (Inonotus obliquus) е паразитска габа која живее на стеблото од брезата и има изглед на изгорен јаглен. Со илјадници години се користела во традиционалната руска и источноевропска медицина, па поради тоа во овие делови е позната како „Божји дар“ или „Кралот на билките“ и „Дијамант на шумите“.

Благодарејќи на широкиот спектар на делување, оваа наизглед грда билка од неодамна има епитет на „надмоќна“ поради нејзината способност да ги уништува клетките на ракот, да го подмладува организмот, и успешно да се изборува и со многу други болести.

Печурката е постојано предмет на нови истражувања, и секојдневно се докажуваат нејзините исцелителски моќи. Позната е како медицинска габа, и претставува надеж за идното нејзино воведување во конвенционалната медицина.

Расте многу бавно, а обидите за нејзино култивирање се неуспешни или полууспешни, бидејќи уникатните состојки кои таа ги содржи се создаваат само при конкретни природни услови.

Чагата е најголем познат антиоксиданс и се наоѓа на врвот на скалата со 25 пати повеќе антиоксиданси од другите печурки, со неверојатна количина на ензимот супероксид дисмутаза (35000 единици, антиоксидантска моќ), со што ги надминува и мегадозите на витамините А, Ц и Е, бета каротинот и коензимот К10.

Со својата бетулинска киселина или бетулин, се бори против клетките на ракот, може да предизвика нивнa постепенa регресија и забавување на развојот на метастазите.

Во овој случај здравјето на пациентите значително се подобрува, нивната способност за работа се враќа и се покачува општиот тонус. Таа е можен инхибитор на други канцерозни тумори вклучувајќи анеуроектодермални тумори (како неуробластома, медулобластома, глиобластома и Јуинг саркома), аденокарцином на простата.

Природен адаптоген, кој со своите природно активни состојки делува:

-антистресно

-антиоксидативно

-антиканцерогено и

-антивирусно.

Се користи за:

-лекување канцер (рак на дојка, простата, јајници, кожа, мозок, бели дробови и др.)

-зајакнување на имунитетот и подобрување на клеточниот метаболизам

стимулирање на нервниот систем

-подмладување и успорување на стареењето

-подобрување на животната енергија

-заштитува од вируси

-лекува гастритис, чир, колитис, улцерозен колитис, Кронова болест

-лекува кожни болести со надворешна апликација (повреди, проријаза, исипи)

-врши детоксификација и регенерација на органите и жлездите

-ја разубавува кожата и ја враќа нејзината еластичност

-ја прочистува крвта

-го штити црниот дроб и срцето

-го регулира притисокот, шеќерот, хормоните

За сите љубители на руската народна медицина и оние кои повеќе сакаат да дознаат за чудотворната чага, на следниот ЛИНК можете да ја прочитате книгата во која сè е детално објаснето.

Претходна статијаСкапоцениот камен на германската народна медицина: Една чаша од овој напиток ги чисти артериите
Следна статијаУтре измијте си го лицето со овој чај – брчките, дамките и малите лузни ќе исчезнат