Пишии на мој начин: Ова често им го правам на своите деца за појадок – сите бараат уште

Потребни состојки:

500 г брашно

1 јогурт (чашка)

100 мл млако млеко

1 јајце

1 свеж квасец

Мала лажичка сол

Постапка:

Во млако млеко ставете го издробениот квасец и една лажичка шеќер. Кога ќе се активира додадете јогурт малку замлачен (да не е од фрижидер ладен), промешајте и додадете го во брашното, додадете јајце, сол и замесете тесто.

Тестото покриено оставете го на топло околу половина час, потоа размесете го и развлечете го во кора со дебелина од половина сантиметар. Сечете квадрати или правоаголници, а во средината на секој квадрат засечете по една линија. Пржете во загреано масло.

Претходна статијаМесец дена пиел сок од сирова тиква: кога ќе видите што му се случило, ќе почнете и вие!
Следна статијаАпсолутно совршенство: ЕДЕН ОД НАЈУБАВИТЕ НЕПЕЧЕНИ КОЛАЧИ