Потребни состојки:

6-10 црвени пиперки зависи од величината

350 г кравјо сирење

4 јајца

1 лажица брашно, по потреба

1 домат

¼ китка магдонос, ситно сечкан

масло, сол, по потреба

Постапка:

Пиперките убаво измијте ги и отстранете им го семето.

Јајцата изматете ги со вилјушка, додадете издробено сирење, издробен домат и магдонос, зачинете по вкус.

Со лажица полнете ги пиперките и одозгора запечатете ги со малку брашно.

Пиперките ставете ги во намастена тепсија и малку полејте ги одозгора. Ставете ги да се печат на 180 степени околу 30-35 минути во претходно загреана рерна.

Деталите можете да ги погледнете во видеото: