ПЕРФЕКТЕН ЗАЧИН: Намалува апетит, забрзува метаболизам и намалува притисок – Секоја жена со наполнети 40 треба да го користи

Влегувањето во петтата деценија од животот носи одредени промени во телото. Природата и времето си го прават своето, па промените во телото со текот на годините се неизбежни. Меѓутоа, постојат едноставни начини за подобрување на состојбата на телото.
Кај жените, метаболизмот се забавува по 40-годишна возраст, па затоа е многу потешко да ја одржуваат претходната телесната тежина, како што тоа го правеле претходно. Експертите тврдат дека со воведување на само еден зачин во исхранатам е доволно за да се направи голема промена.
Кајенскиот пипер (црвен и многу лут пипер) содржи капсаицин, супстанција која го cтимyлиpа забрзувањето на метаболизмот, а доволно е да додадете само прстофат за да се постигне ефектот.
Го забрзува метаболизмот. Се покажало дека капсаицинот ја зголемува температурата на телото и ги забрзува дигестивните процеси, а со тоа и забрзаното гу-бење на маснотии.
Храната богата со протеини (месо, риба, пилешко …) се вари побрзо кога ќе се додаде барем малку кајенски пипер. Руските лекари тврдат дека редовното конcyмирање зачинета храна во мали количини го ycпорува стареењето и го зајакнува имунитетот.
Го намалува чувството на г лад. Се покажало дека капсаицинот го намалува чувството на г лад, што значи дека ќе јадете помалку во текот на денот.
Го намалува к рвниот притисок. Бројни студии покажале дека капсаицинот го намалува кр-вниот притисок.

за сос: измешајте 150 мл кечап, 50 мл чили сос и две чешниња лук, изрендани
Го подобрува варењето. Кајенската пиперка може да го подобри здравјето на дигестивниот систем и да го намали ризикот од рак на желудникот.
Лутите пиперчиња го забрзуваат растот на косата. За да ви биде косата поздрава и побрзо да ви расте, во темето на главата втри-вајте лосион направен од лути пиперки.
ЛОСИОН ОД ЛУТИ ПИПЕРКИ ЗА БРЗ РАСТ НА КОСАТА. Во една стаклена тегла ставете четири исечкани, црвени, лути пиперчиња и половина литар водка или 50% ал-кохол. Добро затворете ја теглата и оставете да отстои 21 ден. После тоа процедете, а добиениот лосион чувајте го во стаклено шише. За еден третман се доволни 50 милилитри од овој лосион.
Претходна статијаСО ОТВОРАЊЕ РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА И ПРЕДАВАЊЕ ДОНАЦИЈА ОД НАД 4 МИЛИОНИ ДЕНАРИ НА КЛИНИКАТА ЗА ДЕТСКИ БОЛЕСТИ ОДБЕЛЕЖАН 85-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ НА „АЛКАЛОИД“
Следна статијаЛУКОТ ГО ЈАКНЕ ИМУНИТЕТОТ, А ПОМАЛКУ Е ПОЗНАТО ДЕКА ГО ЛЕКУВА И ОВОЈ ВИPУC