Пченката никогаш не била толку вкусна! Откривме една тајна која со задоволство ќе ја споделиме со вас!

Повеќето луѓе ја приготвуваат пченката на вообичаен начин, што значи дека ја варат во вода од чешма. Ако сте љубител на пченката, тогаш сте на вистинското место!

Овој метод всушност е многу едноставен.

Упатство:

Ставете вода на оган да зоврие. Кога ќе почне да врие додадете малку млеко и путер. Дури потоа ставете ја пченката во побелената вода да врие.

Пченката приготвена на овој начин е многу вкусна, бидејќи зрната го апсорбираат млекото и путерот.

Она што овој метод го прави да биде супериорен е фактот дека овозможува да го прескокнете оној дел на размачкување на путерот врз топлата пченка, што понекогаш знае да биде неуредно : – )

Претходна статијаПиперки полнети со сирење и јајца – уште еден испробан рецепт кој сигурно успева
Следна статијаЗа многу години Петровден! Свети апостол Петар – заштитник на жетварите