Старинска бисквит торта

Мерката е торта со величина 27х33, висина 5 см. Потребни состојки: 1 кг бисквити 1 литар силно црно кафе 1 литар млеко 8 лажици брашно 4 кесички ванилин шеќер 8 жолчки ½ кг шеќер во прав ½ кг путер/маргарин 200 г чоколадо за готвење И уште: 2 шлаг креми Млеко според упатството на кесичките а приготвување на шлагот ПОСТАПКА: Одвојте ги блеките од жолчките. Размислете што ќе правите со блеките, потребни ви се само жолчките. Изматете жолчки со ванилин шеќер, па од литар млеко додадете малку ладно за да ги разматите жолчките, да бидат потечни, да можат убаво да се соединат со млекото. Остатокот од млекото оставете го на оган да зоврие. Кога млекото ќе зоврие, ставете ги жолчките полека во млекото...

ДЕКОРАТИВЕН КОЛАЧ: Сè по 7 ЛАЖИЦИ, лесно се...

На овој колач можете да се потпрете во секое време кога се брзате и очекувате ненадејни гости. Се прави од малку состојки, а излегува цела тепсија, колач кој е многу вкусен и се изедува за многу кратко време. Еве кои состојки ви се потребни за да го направите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца, 7 големи лажици шеќер, 7 лажици млеко, 7 лажици масло, 7 лажици брашно, 3 полни лажици незасладено какао, 8 г ванилин шеќер или екстракт од ванила, прстофат сол, 1 лажица прашок за печиво. И уште: 200 мл слатка павлака, 2 лажици Нутела, 100 мл млеко, 2 лажици инстант кафе (нескафе). ПОСТАПКА: Во еден подлабок сад каде...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е...

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и исечена на кременадли 3 големи главици кромид исечени на прстени 3 големи компири исечени на тркалца 2 големи...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во...

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 120 мл): За бел крем: 1 л млеко 1 чаша гриз 1 чаша шеќер За...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

ПИРОШКИ ОД КОМПИР…Толку многу се вкусни, што колку и да направам, малку се…

ПИРОШКИ ОД КОМПИР...Толку многу се вкусни, што колку и да направам, малку се...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 г варен компир (може и пире...

Сите ме прашуваат како ослабев…Намалив 2 конфекциски броја…Со оваа ДИЕТА стомакот е секогаш полн и никогаш не си гладен…

Сите ме прашуваат како ослабев...Намалив 2 конфекциски броја...Со оваа ДИЕТА стомакот е секогаш полн и никогаш не си гладен...Успешноста на оваа диета се состои...

Тиквички без масло…без бело брашно…без прашок за печиво…Само 3 состојки…Може да се јаде во слатка или солена варијанта…

Тиквички без масло...без бело брашно...без прашок за печиво...Само 3 состојки...Може да се јаде во слатка или солена варијанта...Еве што ви е потребно според рецептот...

ЛАЖЕН ЧИСКЕЈК…Од едноставни состојки, а има неопислив добар вкус…Сите го бараат овој рецепт…

ЛАЖЕН ЧИСКЕЈК...Од едноставни состојки, а има неопислив добар вкус...Сите го бараат овој рецепт...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г смрзнати малини, 80 г шеќер, 30 г скроб/нишесте/густин, сок...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е многу сочна и вкусна…

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и исечена на кременадли 3 големи главици кромид исечени на прстени 3 големи компири исечени на тркалца 2 големи...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во уста…

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 120 мл): За бел крем: 1 л млеко 1 чаша гриз 1 чаша шеќер За...

ШЕЌЕРПАРЕ…Од 1 доза добивам 70 колачиња од гриз потопени во шербет…Се топат во уста, многу се вкусни…

ШЕЌЕРПАРЕ...Од 1 доза добивам 70 колачиња од гриз потопени во шербет...Се топат во уста, многу се вкусни...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (Се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 125 мл): За тесто: 200 г путер 1/2...

Ако имате јајце, брашно и млеко, пригответе ги овие вкусни крофнички…Многу меки како памук со неодолив мирис и вкус…

Ако имате јајце, брашно и млеко, пригответе ги овие вкусни крофнички...Многу меки како памук со неодолив мирис и вкус...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 230 мл млако млеко, 1,5 лажица шеќер, 8 г сув квасец (нешто помалку од цела лажица), 1 јајце, на...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е многу сочна и вкусна…

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и исечена на кременадли 3 големи главици кромид исечени на прстени 3 големи компири исечени на тркалца 2 големи...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во уста…

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 120 мл): За бел крем: 1 л млеко 1 чаша гриз 1 чаша шеќер За...

ШЕЌЕРПАРЕ…Од 1 доза добивам 70 колачиња од гриз потопени во шербет…Се топат во уста, многу се вкусни…

ШЕЌЕРПАРЕ...Од 1 доза добивам 70 колачиња од гриз потопени во шербет...Се топат во уста, многу се вкусни...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (Се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 125 мл): За тесто: 200 г путер 1/2...

Ако имате јајце, брашно и млеко, пригответе ги овие вкусни крофнички…Многу меки како памук со неодолив мирис и вкус…

Ако имате јајце, брашно и млеко, пригответе ги овие вкусни крофнички...Многу меки како памук со неодолив мирис и вкус...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 230 мл млако млеко, 1,5 лажица шеќер, 8 г сув квасец (нешто помалку од цела лажица), 1 јајце, на...

ПИРОШКИ ОД КОМПИР…Толку многу се вкусни, што колку и да направам, малку се…

ПИРОШКИ ОД КОМПИР...Толку многу се вкусни, што колку и да направам, малку се...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 г варен компир (може и пире ако ви останало од ручекот), 80 г путер или маргарин, 10 г сув квасец (1 кесичка), 1 мала...

Сите ме прашуваат како ослабев…Намалив 2 конфекциски броја…Со оваа ДИЕТА стомакот е секогаш полн и никогаш не си гладен…

Сите ме прашуваат како ослабев...Намалив 2 конфекциски броја...Со оваа ДИЕТА стомакот е секогаш полн и никогаш не си гладен...Успешноста на оваа диета се состои во тоа што сè што му е потребно на организмот го зема од оброците. Практично, ова...

Тиквички без масло…без бело брашно…без прашок за печиво…Само 3 состојки…Може да се јаде во слатка или солена варијанта…

Тиквички без масло...без бело брашно...без прашок за печиво...Само 3 состојки...Може да се јаде во слатка или солена варијанта...Еве што ви е потребно според рецептот на Славица Дошен Анѓелковиќ: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г рендани тиквички, без цедење 3 јајца 4 полни супени лажици палента/пченкарен...

ЛАЖЕН ЧИСКЕЈК…Од едноставни состојки, а има неопислив добар вкус…Сите го бараат овој рецепт…

ЛАЖЕН ЧИСКЕЈК...Од едноставни состојки, а има неопислив добар вкус...Сите го бараат овој рецепт...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г смрзнати малини, 80 г шеќер, 30 г скроб/нишесте/густин, сок од 1 портокал (или друг овошен бистар сок), 1 пакување пишкоти, 150 г крем сирење (младо несолено...

Многу вкусно летно мезе…полнети ПИПЕРКИ СО СИРЕЊЕ…Премачкани и потпечени…Прсти да излижеш…

Многу вкусно летно мезе...полнети ПИПЕРКИ СО СИРЕЊЕ...Премачкани и потпечени...Прсти да излижеш...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 црвени пиперки ајварки, 3 лажици кисела павлака, 50 г рендан кашкавал, 350 г ситно сирење/урда/или сирење по вкус, 1 чешне рендан лук, 1 ситно сечкан домат, 1/2 лажичка суво нане, 1...

ТИРАМИСУ ЗА 10 МИНУТИ…Без јајца, без маргарин, без вклучување на шпорет…Најбараниот летен десерт…Се топи во уста…

ТИРАМИСУ ЗА 10 МИНУТИ...Без јајца, без маргарин, без вклучување на шпорет...Најбараниот летен десерт...Се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 мл слатка павлака, 500 г маскарпоне, 100 г шеќер во прав, 1 кесичка ванилин шеќер, неколку капки лимонов сок, 250 мл ладно кафе, малку...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е многу сочна и вкусна…

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и исечена на кременадли 3 големи главици кромид исечени на прстени 3 големи компири исечени на тркалца 2 големи...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во уста…

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 120 мл): За бел крем: 1 л млеко 1 чаша гриз 1 чаша шеќер За...