ОВОШЕН КОЛАЧ: Слатко и освежително, може со било кое овошје!

Фото и рецепт: Верица Трајкоска

Овој колач се приготвува низ целата година, а се користи овошје по избор (сезонско).

Потребни состојки:

4 јајца
2 чаши шеќер
2 ванилин шеќер
2 чаши јогурт
1 чаша масло
3 чаши брашно
1 чаша гриз
1 прашок за печиво
500 г овошје (јас ставив кајсии)
Напомена: се користи чаша од 200 мл

Постапка:

Loading...

Јајцата се матат пенасто со шеќерот и ванилин шеќерот. Потоа се додава маслото, па јогуртот и се продожува со матење.

Овошен колач (Фото и рецепт: Верица Трајкоска)

Потоа се додаваат сувите состојки: гриз, прашок за печиво и брашно, па се продолжува со матење на поспора брзина.

Приготвената смеса се излева во намастен и набрашнет плех 22х32 см (доколку сакате потенок колач, одберете поголем плех).

Кајсиите се чистат од семките, се сечат на полумесечинки и се редат одозгора.

Се става на печење во загреана рерна на 220 степени додека да зарумени подеднакво. Печениот колач се остава да излади, па се сече на коцки и се наросува со шеќер во прав.

Фото и рецепт: Верица Трајкоска

Loading...