БРЗА СЛАДОЛЕД ТОРТА КОЈА НЕ СЕ ПЕЧЕ

Вкусот е одличен, се јаде во еден ден!

Потребни состојки:

5 јајца
11 лажици шеќер
3 шлаг крем
450 мл млеко
1 ванилин шеќер
100 г мелени ореви
100 г мелени бисквити
3 реда чоколадо

Постапка:

Белките изматете ги со шеќерот во цврст снег, а потоа додавајте ги една по една жолчките матејќи постојано.

Loading...

Во друг сад посебно изматете го шлагот со млеко и ванилин шеќер.

Соединете ги двете смеси, падобиениот крем поделете го на три дела.

Во првиот ставете ореви и бисквити, во вториот дел ставете растопено чоколадо, а третиот дел останува каков што е.

Редење во калап обложен со проѕирна фолија: прво смесата со ореви како подлога, потоа смесста со чоколадо и на крај третиот, жолт хрем.

Ставете во замрзнувач. Рок на траење: една седмица, но никогаш не останала толку, обично се јаде за ден-два.

Loading...