Овој зеленчук го чисти црниот дроб и спречува мозочен удар

Меѓу широкиот спектар на здраво овошје и зеленчук, кои ни се на располагање од ова поднебје, едно од нив се издвојува од многу посебни причини.

Цвеклото не е откритие на столетието, бидејќи многу години се употребува како силен лек за различни болести.

Меѓутоа, неодамна стана повторно популарно, бидејќи луѓето почнаа да ги сфаќаат неговите моќи.

Loading...

Покрај тоа што е апсолутно природно, цвеклото е здраво за човековото тело и нуди купишта здрави својства.

Неговата црвена боја произлегува од супстанцијата anthocyanin, која исто исто така има богати способности за борба против ракот.

Цвеклото содржи и betain, кој пак има моќно антиинфламаторно својство кое го стимулира кардиоваскуларното здравје.

Покрај тоа, овој зеленчук има и други релевантни витамини и минерали, односно витамини Б1, Б2, Б12 и Ц, бакар, магнезиум, калиум, железо, фосфор и јод.

Цвеклото ја подобрува циркулацијата на крвта и го балансира нивото на холестерол, а истовремено ја стимулира функцијата на црниот дроб.

Исто така, нуди многу други погодности за здравје, вклучително:

-детоксикација на телото

-успорување на процесот на стареење

-ги јакне крвните садови

-стимулира варење

-ја подобрува функцијата на црниот дроб

-делува антиоксидативно

-ја зголемува издржливоста

Можете да го јадете како што сакате, варено, сирово или печено.

Кога е готвено дава големо количество на калиум (644 мг на половина шолја). Ова подоцна го намалува ризикот од мозочен удар за 21%.

Loading...