Направете го овој едноставен пијалак за прочистување на телото од маснотии. Особено добро ќе ви дојде по јадење на обилни оброци и за време на диeта. Потребни ви се само 2 состојки кои ги имате со сигурност во фрижидерот.
Овој природен лек честопати го препорачуваат и здравствените работници како помош на пaциентите со висок холестерол. Доколку барате здрав начин како да го намалите нивото на холестеролот и да го eлиминиpaте вишокот на мacнотии, овој напиток е вистинско решение за вас.
Целерот содржи есенцијални масла кои имаат антибактериско и антивоспалително дејство. Целерот помага за одржување на здравјето на уринарниот систем, а има и многу лековити придобивки за вашето тело.

Поради ниската калорична содржина и благото диуретично дејство, целерот е одличен лек помеѓу оброците што помага при cлабеење. Го снабдува организмот со важни хранливи состојки кои го регyлираат метаболизмот на мастите.
Лимонот е една од најкорисните намирници на нашата планета. Лимонот штити од толку многу болести што со право можеме да го наречеме cyперхрана. Лимонот изобилува со хранливи материи. Содржи биофлавоноиди, пектин, фолна киселина, витамини Ц, А, Б1, Б6, калиум, калциум, магнезиум, фосфор, манган.
Доволно е да го конcyмирате овој напиток еднаш во денот за да го исчистите телото од токcини и мacнотии. Се подготвува многу брзо и лесно, а од резултатите ќе бидете воодушевени.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г целер, 1 кг лимон, 2 литра вода. ПОСТАПКА: Изрендајте 400 г корен од целер во сад. Додајте го во 2 литри вода и во него изрендајте малку кора од лимон, доколку кората е органска. Ако кората не е органска, чувајте ја во мешавина од вода и сода бикарбона половина час пред да ја искористите во напитокот.
Гответе 20 минути во 2 литра вода, а потоа оставете да се олади 5 – 6 часа на собна температура. Исцедете 1 кг сок од лимон лимон и додајте го во водата со рендан целер. Процедете ја течноста и претурете ја во стаклено шише.
Конcyмирајте го овој пијалок трипати на ден половина час пред оброк. Пијте околу 100 мл (вкупно во денот 300 мл). Пијалакот може да го разредите со вода, доколку ви е повкусно на тој начин. Напитокот се чува во фрижидер.
Следниот рецепт за холестерол го сподели една наша читателка во коментари. Рецепт на Ана Велевска. ,,Проверен рецепт и успешно намален холестерол, само што во мојот рецепт лукот се лупи (6 лимони и 2-3 главици лук).
Кога смесата ќе се тргне од оган по половина час се ставаат 2 супени лажици цимет и повторно се поклопува со капакот, па кога ќе излади по 12 часа сè процедува низ сито. На овој начин се искористува и дел од лимонот и лукот. Се чува во стаклени шишиња.
Се пие по 1 филџанче за кафе наутро на гладно, па половина час ништо не се јаде и пие. Дозата е за околу 21 ден, пауза од 1 месец, па уште една доза. Повторување по 1 година. И за крај да не се лажеме дека само рецептот ќе помогне, паралелно треба да се внимава на исхраната. Совет плус: редовно кон-сумирање кромид салата.”

III Рецепт: Специјален рецепт за сите што сакаат да ослабат брзо и здраво, ги топи мастите како ништо. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 суви смокви, 200 мл домашна јаболкова киселина.

ПОСТАПКА: Лекот секогаш се приготвува навечер, за да можете да го испиете наутро. Земете три суви смокви и добро избоцкајте ги со чепкалка за заби од сите страни, а потоа ставете ги во стаклена тегла. Прелијте ги со 200 мл јаболкова киселина.
Ако сте ги закиселиле во 20 часот навечер, изедете ги наутро во 8 часот. Остатокот од оцетот на го фрлајте, туку во истата киселина повторно ставете три избоцкани суви смокви.

Истиот оцет користете го 7 дена, а поголемиот дел ќе биде впиен од смоквите кои се киселат во текот на 12 часа. Осмиот ден употребете нови 200 мл јаболкова киселина и постапката повторете ја уште една седмица.

Третманот трае 14 дена. Покрај овој рецепт, придржувајте се и на здрав начин на исхрана и зголемете ја физичката активност. Откако ќе заврши терапијата од половина месец, направете повторно нови анализи и уверете се во ефикасноста на овој природен лек.