Мајчината душица не е само зачин. Оваа сестрана билка е полна со здрави витамини. Првенствено изобилува со витамин Ц, а исто така е одличен извор на витамин А. Содржи бакар, растителни влакна, железо и манган.

pixabay.com

Студиите покажаа дека мајчината душица помага при артритис, ревматизам и гихт. Совршено ги третира дигестивните проблеми и совршено лекува проблеми со уринарниот тракт. Мајчината душица ќе помогне во лекување на акни, но и на висок кр-вен притисок.

Ако сте настинати, чајот од мајчина душица ќе ви го врати здравјето. Исто така, лекува главоболки, кашлица и треска. Најдобро е да користите свежа мајчина душица, што е многу лесно да се одгледува во саксии или градини. Во отсуство на свежа мајчина душица, може да се користи сува билка.

Како правилно да се подготви чај од мајчина душица?

2 густи гранчиња свежа мајчина душица со цвет; 300 до 500 мл топла вода; свеж лимон и домашен мед. Ставете мајчина душица во чаша и прелијте ја со врела вода. Оставете сè да отстои околу 15 минути. Отстранете ги гранчињата, а потоа додајте сок од лимон и малку мед (не е потребен ниту лимон, ниту мед доколку не ги сакате).

Dana L. Brown / Flickr.com

Напиток од мајчина душица кој го лекува целото тело: 2 ќитки свежа мајчина душица; 1 до 2 литри вода (филтрирана или изворска).

pixabay.com

Готвење: наполнете го тенџерето со вода на собна температура и додајте мајчина душица. Оставете да киснат цветовите преку цела ноќ. Наутро отстранете ја мајчината душица (процедете) и додајте лимонов сок и мед. Пијте ја оваа течност во текот на денот. Ќе добиете инфузија на живот што го обновува целото тело.

Поради неговата способност да ги ублажува гр-чевите, се смета дека може да ја ублажи и б олката при мен-струацијата.

Dana L. Brown / Flickr.com

АНАСОН (Pimpinella anisum) 

Анасон (Pimpinella anisum) се користи со векови за ублажување на варењето, надуеност, подригнување и гасови во стомакот. Семето од анасонот исто така го зголемува лачењето на сокови во цревата, со што се стимулира работата на дигестивниот систем.

Забрзува искашлување и е многу погоден за третман на бронхитис, а билкарите го користат и против астма. Семето од анасон се користи во народната медицина со векови за да се олесни пора-ѓајот, да се стимулира производството на мајчино млеко и да се регулира мен-струацијата.

Семето од мелен анасон се мешало со рендан морков кога ќе се појавеле глисти кај децата. Семето од анасон треба да се сомеле непосредно пред употребата за да се ослободат хранливите материи чии нивоа опаѓаат со продолжено изложување на воздух.

Познат е и како афро-дизијак кој делува и кај мажите и кај жените. За подобрување на вкусот, анасонот се додава во пастите за заби и течностите за плакнење на устата. Од анасон се произведуваат ал-кохолни пијалаци како што се грчкото узо и француски пернод.

Исто така, често се користи за зачинување на лебот, разни чајни колачиња и слатки. Есенцијалното масло од анасон има антибактериски, антифунгални и инсектицидни својства. За надворешна употреба, неразреденото масло се користи против вошки, а како маст за лекување на кожни иритации и чешање.