Овој лек често се препорачува од лекарите за пациенти со слаб имунитет

Богат е со активни сусптанции кои му помагаат на телото во борбата против многу тешки болести, а може да го консумираат и здрави лица како превентива.

Потребни состојки: 500 мл сок од лимон (направен од 1 кг лимон), 1 кг мед (ако е кристализиран, мешајте додека да се растопи), 350 г таан / паста од сусам, 250 г бадеми, 250 г ореви, 250 г лешници, 250 г мелен сусам (сомелен во мелница за кафе или блендер), 10 г мелен цимет или мускатно оревче и 30 мл прополис

Постапка: лимоните исцедете ги, Додајте го медот во сокот, па мешајте додека тој да се растопи и соедини. Во смесата додајте го таанот и прополисот, па повторно мешајте додека да се соедини.

Во друг сад измешајте ги јаткастите плодови и мелениот сусам, па додајте цимет или мускатно оревче, а може и двете.

Мешавината додајте ја во смесата со медот, па добро мешајте сè додека да бидете сигурни дека состојките се рамномерно распоредени и изедначени.

Вака добиената смеса складирајте ја во во стаклени тегли и чувајте во фрижидер. Овој лек дава одлични резултати.

Пациетите со најтешки болести или на почетокот од хемотерапијата може да консумираат поголема доза, 4 супени лажици дневно:

првата лажица наутро на празен стомак; втората лажица два часа после појадок; третата лажица два часа после ручек и последната, навечер пред спиење.

Кога ќе се стабилизира и зајакне имунолошкиот систем, дозата се намалува за половина. Се консумира по 4 мали лажички според истиот редослед.

Здравите лица за одржување на имунолошкиот систем може да земаат по 4 мали лажички, како што е претходно објаснето.

Претходна статијаЗИМСКИ ТОПКИ: Вкусни ровки колачи полнети со фил од јаболко и ореви
Следна статијаВажна информација за коронавирусот која се споделува на социјалните мрежи низ целиот свет