Овој лек може да делува како лаксатив, а со тоа да ви помогне да го решите проблемот со опстипацијата и да ја регулирате цревната флора. Постои една намирница која се користи веќе неколку години за лекување на разни болести.

Нејзините лековити својства се многу ефикасни, особено кога станува збор за проблеми со штитната жлезда, проблеми со предвремено стареење на кожата и болести на дигестивниот тракт.
Доколку оваа намирница ја вклучите во својот режим на исхрана, сигурно ќе бидете изненадени од сите благодети кои вашиот организам ќе ги добие токму од оваа билка. Имено, оваа билка се користи за лекување на разни видови болести, претставува одличен лаксатив и има одлични ефикасни лековити својства.
Ротквиците можат да го обноват ткивото на вашата кожа, а покрај тоа помага да се исфрлат сите штет-ни материи од организмот без б олки во стомакот. Црната ротквицата е богата со витамин Ц, антиоксиданси и други хранливи материи.
Ротквиците се храна богата со хранливи состојки, а имаат ниска калориска вредност. изобилуваат со витамин Ц, растителни влакна, калиум, витамин Б6 и Б9, манган, протеини и јагленихидрати.
Содржат и помали количества на други витамини од Б групата, потоа магнезиум, натриум, цинк, витамин К. Високиот процент на вода, растителни влакна, но и ниската калориска вредност, ги прави ротквиците особено погодни при процесот на сла-беење.
Ротквиците можат да го намалат ризикот од кардиоваскуларните заболувања. Слично како црвената зелка и боровинките, тие содржат тип на флавоноиди наречени антоцијанини.
Го обновува црниот дроб со што се олеснува и се подобрува неговата функција. За да се искористат најдобро благодетите од ротквиците, пригответе го следниот рецепт: Потребни состојки: 4 ротквици со помала величина, 1 помало парче рендан ѓумбир, 4 лажици мед, 4 исцедени лимони, 50-100 мл вода.
Постапка: Состојките ставете ги во блендер и блендирајте додека да добиете изедначена смеса. Кога ќе се создаде густа смеса, складирајте ја во стаклена тегла и затворете цврсто. Теглата чувајте ја во фрижидер.
Кон-сумирајте по една лажица од мешавината 3-4 пати дневно во текот на три седмици и пијте два литри вода дневно за целосно да го направите деток-сот и обновувањето на орга-ните.
Природен сок за жолчка од ротквица. Црвен кромид, рен, ротквица, мед: Исечкајте една главица кромид/ сок од рендан корен од рен или една ротквица (нелупена, рендана). Одберете една од овие намирници и промешајте со 2-3 лажици мед. Се консумира по една лажица трипати дневно.
Ротквица и црвен кромид за исфрлање на слузта од белите дробови. Постапка: Ставете во блендер 250 мл сок од лимон, една полна чаша мед, еден црвен кромид со средна големина исечен на парчиња, шест чешниња лук и една голема црна ротквица, излупена и исечкана на парчиња.

Блендирајте додека да се добие хомогена смеса. Потоа претурете го напитокот во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер и оставете да отстои една седмица. По изминатото време, започнете со консумирање на овој сируп за кашлица трипати на ден, по една лажица, 30 минути пред главните дневни оброци.