Ако ве мачат болки во грбот, време е да го испробате овој домашен лек кој целосно го обновува организмот и ги регенерира зглобовите и лигаментите.

Најпрво, потребно е да се приготви паста од куркума.

Потребни состојки:

40 г куркума во прав
100-150 мл вода

Постапка:

Измешајте ги двете состојки добро, да нема грутчиња. Ставете на оган да се загрее, па откако ќе зоврие варете на умерена температура додека смесата да се згусне, околу 8 минути. Постојано мешајте додека смесата да стане како густ јогурт. Ако премногу ви згусне, тогаш додадете уште малку вода.

Втор чекор:

250 мл млеко
2 лажици (40 мл) нерафинирано бадемово масло
мед по вкус

постапка:

Млекото сварете го, па во него додадете нерафинирано бадемово масло. Тргнете од оган и додадете една лажичка од приготвената паста од куркума.

Засладете со мед по свој вкус. Готовата паста се додава во топло млеко по една лажичка на 250 мл.

Напомена: Доколку имате проблем со жолчната кеса или со камења во жолчка, не се препорачува овој напиток, бидејќи може да предизвика придвижување на камењата.