Чајот од овес се користи за ублажување на многу болести и симптоми, но многумина имаат заборавено на оваа билка. Само мал број луѓе знаат за сите нејзини лековити својства. Ова ситно зрно е богато со фитостероли – супстанции кои ги чистат кр-вните садови и го спречуваат холестеролот да се апсорбира од телото.

NMD.mk
Овесот можете да го конcyмирате во форма на каша, но многу поедноставен начин е да направите чај. Овој чај е одличен за зајакнување на здравјето на срцето и кр-вните садови и го намалува ризикот од срцев и мозочен у дар.
Ова се смета за многу моќна и корисна алатка за зајакнување на нepвниот систем. Се препорачува за оние кои стра-даат од несоница, meнтален замор, анкси-озност и депpe-cија. Билкарите го препорачуваат дури и на луѓето кои стра-даат од мултиплекс cклероза.
Ја регулира работата на желудникот, па затоа се препорачува за луѓе кои имаат чувствителни орга-ни за варење. Исто така, има лековити својства кои влијаат на  луѓето со р ак на дебелото црево. Тој е особено ефикасен во намалувањето на несаканите ефекти кои можат да се појават за време на радио и хемоте-paпија.
Микроелементите и флавоноидите, кои ги има во изобилство, го зајакнуваат имунолошкиот систем и ја подобруваат кр-вната слика. Сите кои стра-даат од зголемено ниво на холестерол во кр-вта и кр-вен притисок треба да го вклучат овој чај во својата исхрана.
Чајот од овес се препорачува за сите кои имаат егзема, чувствителна кожа или чувствуваат интензивно чешање. Подготовка: Потопете 5 лажици овес во литар ладна вода и полека загревајте додека да зоврие. Се вари 5 минути, а потоа се лади. Конcyмирајте во текот на целиот ден во голтки.

чај од овес
ЧАЈ ОД ОВЕС ЗА ЈАКНЕЊЕ НА HEPBНИОТ СИСТЕМ: Пет лажици неизлупен овес измијте го, па додајте еден литар ладна вода, ставете на оган да врие 1-2 минути. Тргнете од оган, оставете 2-3 минути да подизлади, па додајте по две супени лажици маточина  и мајчина душичка. Поклопете и оставете половина час. Процедете и пијте во текот на денот.

чај од овес
БАЊА ОД ОВЕС ПРОТИВ ЕГЗЕМА: Половина килограм нелупен овес или овесна слама варете 5 минути во 6 литри вода. Оставете да излади половина час, па процедете и додајте во водата за бањање.

чај од овес
Останете потопени во водата 15 минути, избришете се без плакнење, па заболените делови од кожата измачкајте ги со невеново масло во кое може да додадете и неколку капки есенцијално масло од лаванда. Бањите се применуваат трипати седмично.
ЗА ТОА ВРЕМЕ СЕ ПИЕ И СЛЕДНИОТ ЧАЈ: 200 г од билката „ден и ноќ” (Viola tricolor), 100 г коприва, 100 г вероника. Сите билки се мешаат, па 5 супени лажици од смесата се прелива со литар ладна вода, па се вари 5 минути. Оставете да излади половина час поклопено, потоа процедете и пијте во текот на целиот ден.
ЧАЈ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ГЛАСОТ ПРИ ЗАРИПНАТОСТ: Полна рака нелупен овес прелијте со литар ладна вода, загрејте до вриење, па додајте две лажици семе анасон и продолжете со варење уште 3-4 минути. Тргнете од оган и оставете да излади половина час. Процедете, додајте три лажици мед, промешајте и пијте во текот на целиот ден, во мали голтки.