За да може телото да произведе хормони како што се естроген и тестостерон, потребно е мала количина на маснотии во кр-вта. Холестеролот во нормални граници е добар за организмот, но проблеми се јавуваат кога овие вредности ја надминуваат таа граница. Тогаш се зголемува ризикот од срцеви заболувања и други сериозни здравствени состојби.
За да се провери нивото на холестерол, најдобар показател е анализата на кр-вта која дава најточните податоци, но лекарите предупредуваат на уште една промена која може да укажува на висок холестерол. Оваа промена во вашиот изглед може да укаже дека процентот на маснотии во кр-вта е над границите на нормалата.
Ако имате заматен вид или пред вашите очи се појавуваат сенки како ,,блиц” од камерата, ова е првиот знак на кој треба да обратите внимание. Таканаречениот „блиц“ можеби е првиот показател за покачен холестерол.
„Може да има период од неколку дена или седмици во кој пациентите доживуваат блесоци на светлина кои траат неколку секунди или минути.“ Доколку блесоците на светлина се влошат, потребно е повторно испитување од офталмолог“, вели д-р Мартин Шкур.
Покрај ова, може да ви се појават дамки во очите или заматен вид, што доколку трае неколку дена може да биде знак за висок холестерол. Во објавената студија дополнително се истражуваше високиот холестерол и како тој може да влијае на очите.
Студијата вели: „Холестеролската емболија може да се ослободи од плаката во внатрешната каротидна артерија и да се пресели во артериолите на ретината. Промените во животниот стил можат да го намалат холестеролот, а се советува следново:
Јадете помалку сол, внесувајте повеќе зеленчук и цели зрна во исхраната, ограничете ја количината на животински масти и конcyмирајте добри масти умерено, одржувате здрава т ежина, престанете да пу-шите, имајте физичка активност минимум 30 минути дневно, намалете го с тресот.
Ако сакате да го намалите холестеролот на природен начин, може да го пробате следниов рецепт – мешавина од вода и овој зачин. Покрај тоа со овој напиток може да осла-бете и до 5 кг доколку го пиете секое утро во период од 1 месец, а на тој начин ќе го вратите холестеролот во нормални граници.

Луѓето кои јадат една лажица мелен ким дневно слабеат три пати побрзо од луѓето кои се на диета, но не го конcyмираат овој зачин, покажало едно истражување.
Во експериментот учествувале 100 жени кои секое утро пред појадокот пиеле чаша вода со лажица мелен ким. Резултатите покажале дека тие консумирале во просек околу 400 калории помалку секој ден во споредба со групата која не консумирала вода и ким.
По еден месец, забележано е дека експерименталната група изгубила значително, во просек 5 килограми, а нивната содржина на маснотии е намалена за 14 проценти. Покрај тоа, овој зачин помогнал да се намали нивото на лошиот холестерол за 10 пати.

Овој ефект научниците го објаснуваат со тоа што кимот содржи изобилство на фитосфероли, кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и супстанции кои го забрзуваат метаболизмот.
Кимот помага и во лекувањето: болести на црниот дроб и жолчката како цироза на црниот дроб, слаб црн дроб, балансирање на мастите), проблеми со бубрезите и мочниот меур, како што се камења, песок, отежнато мокрење, бактериски инфекции, респираторни проблеми, како што се подложност на инфекции, настинка, грип, хроничен бронхитис, астма, пневмонија, кашлица.