Доволно е да консумирате една лажица од овој лек секое утро 7 дена континуирано и вашиот организам ќе доживее неверојатна промена.

Сите знаеме дека медот и лукот се здрави, но ќе се изненадите што сè може да направи нивната комбинација! ​Овие познати лекови во народната медицина со своите моќни својства лекуваат бројни заболувања, па со причина луѓето ги нарекуваат природни антибиотици.

​Медот и лукот би требало да станат ваши секојдневни намирници, бидејќи го подигаат имунолошкиот систем и поволно делуваат врз целокупната здравствена состојба.

Најважните својства на лукот:

Велат дека употребата на лукот е стара колку и градбата на пирамидите во Египет. Тоа значи дека уште пред илјадници години луѓето во лукот го гледале најдрагоцен природен лек и растението било исклучително ценета билка.

Висок холестерол во кр-вта, тумор, инфаркт и болести на срцето и артериите се само дел од долгиот список на болести против кои лукот може успешно да се избори. Лукот е главен лек против астма, а порано се користел и при посериозните убоди од штетници како што се шкорпиите.

Во 1858-та година, познатиот Луј Пастер докажал дека штетните бактерии уми-раат по третирање со лук. А истовремено, во тоа старо време, за лекување на раните и спречување инфекциите да не се прошируваат, бил користен токму овој зеленчук.

Лукот, покрај бактериите, успешно ги уништува и габите и вирусите, што го прави одлично средство во борба против здодевните настинки. Во неговиот состав, лукот содржи селен, магнезиум, калиум, калциум, флавоноиди, како и витамините Б6 и Ц. Едно германско истражување покажало дека лукот помогнал и на пациентите да се справи со ХИВ-вирусот.

Употреба на лукот

Од лукот ги консумираме чешнињата, свежи или приготвени, а истовремено можат да се консумираат и неговите листови, стеблото и цветовите. Неговото доцно созревање во летниот период, го прави одличен за подоцна употреба во зимниците. Истовремено постои есенски и пролетен вид, кој расте во тие годишни времиња.

​Исчистете и исечкајте неколку главици органски лук и ставете ги во тегличка со мед. Многу е важно лукот да не е кинески, односно да е органски одгледуван, затоа пшто во спротивно нема да биде лековит. Оставете смесата да отстои додека да се ослободат лековитите супстанции на лукот и соединат со оние на медот.

За ова се потребни најмалку неколку часови до еден ден, но најдобро би било смесата да се остави да „зрее“ една седмица. ​Доволно е да консумирате по една лажица од овој лек секое утро, 7 дена по ред и вашиот организам ќе доживее неверојатна промена. Еве го рецептот:

Потребни состојки: 12 чешниња лук, 300 гр мед и 1 чиста тегла. Постапка: исечкајте ги чешнињата лук на ситни делчиња и малку стиснете ги, за да можат да испуштат сок. Во теглата ставете го медот, а потоа додајте го и исечканиот лук заедно со неговиот природен сок и добро измешајте.

Оставете ја добиената смесата да отстои 1 недела, а потоа смесата е спремна за консумирање. Се препорачува секој ден да консумирате по 1 лажица. Во смесата, по желба, претходно можете да додадете и малку рендан ѓумбир.

​Го подига имунитетот

Комбинацијата од мед и лук ја зголемува силата на вашиот имунолошки систем, што е важно ако се борите против некои болести, но и кога сакате да спречите зараза.

​Го штити срцето

​Оваа мешавина ги чисти кр-вните садови од масти и со тоа спречува срцев у дар. Се додека кр-вта непречено циркулира низ вашиот организам, срцето како орган е заштитено.

​Лекува воспаление на грло

Медот и лукот имаат високо антиинфламаторно дејство, па затоа се многу добри за сузбивање на инфекции на грлото.

​Помага при дијареа

​Со помош на оваа смеса можете да го зајакнете вашиот дигестивен систем и на тој начин да ја елиминирате секоја инфекција. Со самото тоа ќе го решите проблемот со ретка и нередовна или пречеста столица.

​Лекува сува кашлица

Медот и лукот се исклучителни за разблажување на слузта која се таложи на дното од вашето грло и така предизвикува сува кашлица. Оваа комбинација го разредува секретот и ги отстранува воспалителните процеси. Истото важи и за синусите.

лук и лимон

​Помага при габични инфекции

Габичките може да нападнат различни делови од вашето тело, но оваа мешавина е вистинска антипаразитска бом-ба која делува во овој случај. Најдобро е да се користи превентивно, бидејќи ја спречува можноста за било каква инфекција.

Врши детоксификација

Смесата од мед со лук е природен детокс за вашиот организам. Користејќи го овој лек, вие му давате на вашиот организам втора шанса, бидејќи медот и лукот го ослободуваат вашето тело од сите отрови кои претходно сте ги внеле.​

Треба да се напомене дека овој природен лек е исклучително добар за стабилизација на холестеролот во кр-вта, но и за губиток на вишкот килограми.