Оваа евтина намирница може да го спаси целото тело: Ги обновува жолчката, црниот дроб и тироидата од корен

Овој лек може да делува како лаксатив, а со тоа да ви помогне да се спасите од опстипација и да ја регулирате цревната флора.

Постои една намирница која се користи веќе неколку години за лекување на разни болести, бидејќи нејзините својства се многу ефикасни, особено кога станува збор за проблеми со штитната жлезда, проблеми со предвремено стареење на кожата и болести на дигестивниот тракт.

Ова е намирница која ја обновува штитната жлезда, жолчното ќесе и црниот дроб. Можеби не сте знаеле за нејзините лековити својства, прочитајте понатаму во текстот.

Доколку оваа намирница ја вклучите во својот режим на исхрана, сигурно ќе бидете изненадени од сите благодети кои вашиот организам ќе ги добие токму од оваа билка. Имено, оваа билка се користи за лекување на разни видови болести, претставува одличен лаксатив и има одлични ефикасни лековити својства.

Ротквиците исто така можат да го обноват ткивото на вашата кожа, а покрај тоа помага да се исфрлат сите штетни материи од организмот без болки во стомакот.

Црната ротквицата е богата со витамин Ц, антиоксиданси и други хранливи материи. Го обновува црниот дроб со што се олеснува и се подобрува неговата функција.

За да се искористат најдобро благодетите од ротквиците, пригответе го следниот рецепт:

Потребни состојки:

4 ротквици со помала величина
1 помало парче рендан ѓумбир
4 лажици мед
4 исцедени лимони
50-100 мл вода

Постапка:

Состојките ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете изедначена смеса. Кога ќе се создаде густа смеса, складирајте ја во стаклена тегла и затворете цврсто. Теглата чувајте ја во фрижидер.

Консумирајте по една лажица од мешавината 3-4 пати дневно во текот на три седмици и пијте две литри вода дневно за целосно да го направите детоксот и обновувањето на органите.

Претходна статијаЗа да имате стомак како на манекенка: Јадете го ова три дена по ред, ги чисти мастите, подуеноста исчезнува
Следна статијаПрашај паталец, а не гаталец: Јас сум лекар ама се лекувам со народна медицина, сега можам да плетам со мојот артритис