Ова е тесто за погачички кое е испробано и за кифлички и од тогаш е најомилено во сите комбинации, меко и мирисно… Верувајте, овие погачици и кифлички се навистина нешто посебно.

Потребни состојки:

1 квасец

2 чаши млеко

2 лажички шеќер

2 лажички сол

1 чаша масло или 2 лажици маст

3 жолчки

1 чаша кисело млеко

1 кг брашно +-

За погачиците по желба масно сирење

За фил:

3 белки

По желба сирење или нешто друго

За премачкување:

1 јајце

1 лажичка масло

И уште:

Доста сусам

Путер/маргарин

Постапка:

Растопете го квасецот во малку млако млеко. Изматете ја маста (полни да бидат лажиците) и жолчките и во тоа додадете кисело млеко.

Во брашното ставете сол, шеќер и активиран квасец, додадете го преостанатото млако млеко, маст, жолчки и кисело млеко и за погачици додадете сирење, па замесете тесто.

За кифличките можете и не мора да ставате сирење во тестото, а за погачиците што повеќе толку подобро.