Рицинусовото масло е природен лаксаив кој порано почесто се користел, бидејќи на пазарите немало многу производи за оваа намена. За жал на денешните генерации помалку им е познат, бидејќи сè помалку е застапен.

Од ова масло во комбинација со сок од портокал, кој е богат со влакна и корисни нутриенти, се добива многу моќен и здрав напиток за празнење на цревата.

Овој напиток воедно го јакне и имунитетот. Празнењето на цревата е многу важен процес, со кој од организмот се елиминира натрупаниот отпад и отрови, што е од особено значење за спречување на болести и одржување на добро здравеј.

Потребни состојки:

1 чаша свежо исцеден сок од портокал
1 супена лажица рицинусово масло

Постапка:

За подготовка на овој напиток, многу е важно да користите свежо исцеден сок од портокал. Купечките сокови содржат голема количина шеќер а многу малку влакна, па така, напитокот ќе има слаб ефект.

Откако ќе го исцедете сокот од портокал, во него додадете една супена лажица рицинусото масло и промешајте.

За најдобри резултати вака приготвениот напиток се препорачува да се консумира еднаш дневно на гладен стомак. Празнењето на цревата ќе настапи после 6-12 часа.

Рицинусовото масло се добива со ладно цедење на зрелото и излупено семе од рицинус (Ricinus communis).

Освен како лаксатив, се користи и за нега на кожата и косата. Рицинусовото масло ја омекнува, хидратира и негува сувата кожа.
Се нанесува во тенок слој директно на чиста кожа, со блага масажа.

За мека и сјајна коса: се нанесува на косата и се остава да стои 1 час, а потоа се мие со благ шампон.

Уши: 6-8 капки рицинусово масло внесени орално, за 4 месеци може да го излечат тинитусот, симптом на инфекција на ушите.

Очи: Маслото е одличен лек за катаракта и подобрување на видот. Само ставете една капка во вашите очи пред спиење.

Синуси и нос: Ставете рицинусово масло на вашиот стомак и рчењето во текот на ноќта ќе се намали, а за 2 седмици може и целосно да исчезне.