Оваа смеса има силни антимикробни и антивоспалителни својства, што е одлично за белите дробови. Покрај тоа, благодарение на антиоксидативните својства, ги уништува слободните радикали.

Еве што ви е потребно:

½ тегла мед, 40 г тимијан, сув (Thymus vulgaris), 40 г мајчина душица (thymus serpyllum)

Тимјан вулгарис е многу слична на мајчината душичка, но се разлкикува по растењето. Имено, вулгарис расте исправено, додека мајчината душичка е ползавец, односно, цветовите може да му се полегнати.

Постапка:

Измешајте ги билките во медот. Ако смесата е премногу густа, додадете 50 мл дестилирана млака вода. Добро промешајте и чувајте ја теглата на топло место во текот на две седмици. На секои два дена треба да се промеша мешавината. Процедете со помош на газа или цедалка.

Употреба:​ Консумирајте по една супена лажица, двапати дневно.

Една од најпопуларните билки кои растат во изобилство во нашата земја е мајчината душица, како што нашиот народ ја нарекува мајкина душичка. Таа е главна состојка во ароматичните одвари кои ги користиме за затоплување во зима и има еден куп лековити својства. Чајот од мајчина душица е одличен за враќање на силата, здравјето и виталноста.

Има уникатен вкус и необична арома, ја гаси жедта во лето и загрева во студените зими. Овој напиток често се користи за превенција и фитотерапија на разни болести.

Билката има богат хемиски состав:

витамин Б, кој го смирува нервниот систем; витамин Ц, кој го зајакнува и одржува имунитетот; железо, кое е вклучено во обезбедување кислород на органите и ткивата; калиум и манган, кои го нормализираат крвниот притисок и го враќаат балансот на вода-сол; каротеноиди кои го забавуваат процесот на стареење на телото.

За кои болести може да помогне чајот од мајчина душица?

Редовното консумирање чај од мајчина душица го намалува ризикот од респираторни заболувања, промовира мирен сон и ја подобрува функцијата на мозокот.

Хипертензија: Мајчината душица ги шири крвните садови и го намалува крвниот притисок. Невроза: напитокот позитивно влијае на нервниот систем, го намалува стресот и вознемиреноста.

Простатитис: Благодарение на бактерицидните компоненти, билката го намалува воспалителниот процес и ја ублажува болката. Ревматизам: Чајот од мајчина душица е одличен за болка во мускулите и зглобовите.

Гастритис: Напитокот ја обновува слузокожата на дигестивниот тракт и помага во справувањето со дијарејата. Бронхитис: Мајчина душица го разредува спутумот и го отстранува од белите дробови. Дијабетес: Билката го нормализира нивото на шеќерот во крвта.

Напитокот е исто така корисен да се пие при постоење на гасови, грчеви во стомакот и чиреви, помага да се справите со мамурлак и главоболки.