Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес. Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом.

Босилек или босилок, поточно сладок босилек (науч. Ocimum basilicum) — растение од семејството на усноцветните (Lamiaceae). Босилекот е мека нискорастечка билка која се одгледува во топли клими.

Потекнува од Иран, Индија и други тропски региони на Азија, и се култивира барем 5.000 години. Постојат многу видови босилек: оној што се употребува во италијанската кујна се нарекува „сладок босилек“, за разлика од „тајландскиот“ или „светиот“ кои се употребуваат во Азија.

Зборот „босилек“ веројатно доаѓа од грчкиот збор за крал (βασιλεύς – „василеос“) бидејќи според легендите босилек никнал на местото кај што светите Константин и Елена го откриле светиот крст. Се верува и дека можеби босилекот се употребувал во некое обредно кралско капење или лековита смеса.

Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се исплати!

(1) Сојузник во борбата против депресија. (2) Го чува здравјето а кардиоваскуларен систем. (3) Ја поттикнува работата на цревата и помага при детоксикација на организмот.

(4) Го подобрува варењето. (5) Го штити телото од настанокот на дијабетес. (6) Содржи антиоксиданти кои штитат од појава на болести. (7) Го регулира стресот. (8) Поседува антимикробни својства кои штитат од вируси и инфекции.

(9) Одличен афродизијак. (10) Идеален е во борбата против настанокот на клетките на ракот (превенција).

Според старите верувања куќата во која се одгледува босилек не може да биде сиромашна, затоа набавете ја ова била што побрзо. Исто така старите верувања велат дека оној кој наутро ќе консумира малку босилек ќе привлече благосостојба во текот на денот.

Ви претставуваме 5 начини како можете да го употребите босилекот како лек:

– Истолчете шест до седум листови од босилек па помешајте ги со една лажица мед. Една лажица од добиената смеса внесена пред појадокот го зголемува имунитетот и ја намалува хипертензијата.

– Сварете една полна рака листови од босилек во еден литар вода. Процедете ја водата и пијте ја топла на секој половина час. Вашето грло ќе почувствува олеснување, а желудникот ќе ви се смири.

– Претходниот совет може да се употреби на уште еден начин, ако имате воспаление на кожата или неподносливо чешање, со цел да почувствувате моментално олеснување, натопете памук во оваа вода и нежно тапкајте го болното место.

– Слатко и прекрасно, етеричното масло од босилек помага при олеснување на воспалителни состојби, како што е болката во зглобовите или киселините. Познато е и по тоа што го изострува умот и го зајакнува нервниот систем.

– Нанесете неколку капки етерично масло од босилек на врвот на носот и слепоочниците па многу брзо ќе се ослободите од стресот и напнатоста.