Одличен за јадење, ама и како маска – доматот помага да имате чиста и здрава кожа

Доколку не сте задоволни со својата кожа и имате проблем со акни, пори, изгореници и дамки од сонце или кожа која изгледа уморно, доматот ќе ви биде од голема помош.

Доматот е богат со ликопен, антиоксидант кој делува како неутрален крем протв сонце. Овие антиоксиданти исто така делувааат како производ против стареење на кожата, а се борат и против разни оштетувања и црвенило. Се препорачува внес на најмалку еден домат дневно, кој ќе и помогне на кожата да ја задржи хидратираноста.

Ако имате проширени пори, сигурно знаете дека ти се збиралиште на нечистотијата од лицата и звор на инфекции. Во таков случај земете една супена лажица свеж сок од домати и додадете две до четири капки свеж лимонов сок. За нанесување на оваа смеса на лицето користете памук и масирајте со кружни движења. После 15 минути измијте се со ладна вода. Со редовна примена на оваа маска значително ќе се намалат порите.

Loading...

Природната киселина во доматот помага во намалување и отстранување на акните. Витамините А и Ц се наоѓаат во многу лекови против акни, а доматот е богат токму со овие витамини. За сериозни проблеми со акни – изгмечете еден домат и нанесете го како маска врз лицето. Оставете да делува еден час а потоа исперете и нанесете хидрантен крем. Правете го ова еднаш дневно и акните би требало да се повлечат.

Во случај на многу масна кожа, земете краставица и неговиот сок измешајте го со сок од еден домат. Нанесете ја мешавината на лице со памук и тоа правете го секојдневно.

Летно време изгорениците се многу чести, а доколку тоа вам ви се случи, изгмечете половина домат и помешајте со две супени лажици јогурт. Таа мешавина нанесете ја на лице, врат, раце и стапала, а потоа исперете после 20 минути. Доматите ја ладат кожата и ја неутрализираат нејзината површина, додека јогуртот ги осигурува потребните протеини.

Loading...