Потребни состојки:

5 кори за пита

5 супени лажици масло

250 г кашкавал (за пица)

За прелив

2 јајца

250 г свежо кравјо сирење (може замена 250 мл млеко или кисела павлака)

½ мало лажиче сол (5 г)

400 мл минерална/кисела вода

Постапка:

Преку една кора за пита прелијте 1 лажица масло, поросете со 50 г рендан кашкавал, па спојте се’ заедно во една лепеза (погледнете видео). Повторете ја постапката со останатите кори.

Пригответе го и преливот со јајца, малку сол, свежо сирење и кисела вода. Наместо свежо сирење сирење можете да ставите и околу 200- 250 мл млеко. Ќе биде еднакво вкусно и речиси нема да се забележува разликата кога лепезата ќе биде печена. Добро промешајте па прелијте преку сето.

Питата лепеза печете ја 220 степени околу 30-35 минути, до саканата боја. Откако ќе биде печена, изладете ја барем 20 минути, па дури потоа исечете и послужете.