Капките за очи од белки се природна и ефикасна помош за лекување на катаракта и глауком, болест на очите која предизвикува губиток на видот.

Едноставно се приготвуваат, а потребни се само две состојки.

Глауком или зголемен очен притисок е една од водечките причини за слепило. До оваа појава доаѓа поради создавање на поголема количина очна водичка и пораст на очниот притисок, што пак доведува до нарушување на видното поле и губиток на видот.

Иако веќе оштетените нерви не можат да се регенерираат, сепак можат да се заштитат оние што се здрави. Во што помагаат медената вода, како и медот во комбинација со варено јајце.

Медената вода се добива со мешање на липов мед и изворска или дестилирана вода во однос 6:1. Во текот на првите 10 дена се става по 1 капка во секое око, еднаш дневно, најдобро пред спиење. Следните 10 дена се зголемува концентрацијата, па така односот на вода и мед треба да биде 4:1, потоа 1:1, 1:2 и 1:3. Последните 10 дена во очите треба да се капнува чист мед, а доколку е густ да се загрее на пареа и олади на собна температура.

РЕЦЕПТ ЗА ОБНОВА НА ВИДОТ И ЛЕК ЗА КАТАРАКТА И ГЛАУКОМ СО МЕД И ЈАЈЦЕ

Потребни состојки:

1 јајце
1 лажичка мед (5 мл)

Постапка:

Јајцето тврдо сварете го. Потоа излупете го и пресечете го на две еднакви половинки. Извадете ја жикчката.

Двете половинки од сварената белка од јајце ставете ги на рамна површина, во чинија, а потоа во секоја ставете по половина чајна лажичка мед.

Покријте со друга чинија или капак и оставете да отстои 24 часа. Потоа процедете ја добиената течност во стерилно шишенце. Капките се готови за употреба и потребно е да се чуваат во фрижидер.

Употреба: по 1-2 капки двапати дневно во текот во подолг временски период.

ВТОР НАЧИН:

Тврдо сварено јајце пресечете го на половина, извадете ја жолчката а на нејзино место ставете лажичка мед.

Спојте ги двете половини од јајцето, па ставете го во загреана рерна на 70 степени околу 20 минути. Течноста од средината на јајцето складирајте ја во стаклен сад со пипета и чувајте ја во фрижидер.

Употреба: Двапати дневно по две капки.