Обланди готови за 10 минути: по стар рецепт од баба ми

Овие обланди се совршени и понекогаш ги правам наместо палачинки зошто, затоа што брзо се приготвуваат, излегува многу и сите ги сакаат.

Потребни состојки:

околу 30 лажици млеко

380 г шеќер

Loading...

250 г путер/маргарин

150 г мелени бисквити

100 г ореви мелени

100 г млечно чоколадо

Постапка:

Млекото загрејте го на рингла и додадете шеќер. Мешајте додека шеќерот да се растопи. Потоа во топлото млеко додадете го путерот и мешајте додека и тој да се растопи.

Кога сето ќе се соедини додадете ги бисквитите и оревите, а на крај и чоколадото. Мешајте убаво да се изедначи смесата.

Редете: лист обланда па фил и се’ така додека да го потрошите материјалот. Потиснете со нешто тешко и изладете во фрижидер.

Брзо и едноставно до совршени обланди.

Прочитајте уште еден рецепт за обланди кои се приготвуваат исто за 10 минути, но со поинакви состојки: ТУКА.

Loading...